КНСБ иска от Социалното министерство спешни промени в Трудовия кодекс

17.01.2020 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Те са свързани както със сумираното изчисляване на работното време, извънредния и нощния труд, така и с ратифицирането на конвенции
КНСБ иска от Социалното министерство спешни промени в Трудовия кодекс
Снимка: под лиценза на creative commons

Необходими са изменения в Кодекса на труда, чрез които да се решат въпроси, които не търпят отлагане. Те са свързани както със сумираното изчисляване на работното време, извънредния и нощния труд, така и с ратифицирането на конвенции 151 и 154 на Международната организация на труда.  Това обявиха от ръководството на КНСБ на работна среща с министъра на труда и социалната политика Деница Сачева.

Конфедерацията представи предложенията си за насърчаване на колективното трудово договаряне и неговата важност за борба с неравенствата в сферата на труда. Президентът на КНСБ Пламен Димитров изтъкна, че това е посоката, в която върви и ЕК чрез стартиралите 6-седмични консултации за определяне на механизъм за справедливи минимални заплати в ЕС. Бъдещата директива ще засегне и проблемите на Колективното договаряне. Темата е силно подценена, а всъщност само чрез този механизъм могат да се преодолеят неравенствата. Развитият свят се връща към него и това е видно и от последните доклади на ОИСР и МВФ, подчерта Димитров.

Конфедерацията настоява страната ни да ратифицира двете конвенции на МОТ – 151 за защита на правото на организация и процедури за определяне на условията на заетост в държавната администрация и 154 за колективното договаряне в частния сектор.  Напомнено бе, че преди няколко месеца конфедерацията предложи на правителството в законодателството ни да залегне и новоприетата конвенция Конвенция 190 на МОТ за премахване на насилието и тормоза в областта на труда.

В момента правната рамка оказва задържащ ефект на колективното договаряне, подчерта и вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов. Той припомни и исканията на конфедерацията за сумираното изчисляване на работното време. В момента то е в несъответствие на Конвенция номер 1 на МОТ и европейската директива за работното време.

От миналата есен съвместно с КТ "Подкрепа" се провежда подписка "Заедно да защитим труда си", която цели да се сложи ред и да се увеличи заплащането за нощен труд, да се въведе сумарно изчисляване на работното време само за производства с непрекъсваем режим на работа, да се гарантира реалното заплащане на извънредния труд.

На срещата бяха обсъдени и новите директиви за предвидими и прозрачни условия на труд, за съвместяване на професионалния и семейния живот, предложените от КНСБ мерки срещу недекларираната заетост по време на кампанията "Сивото убива", промените в закона за социалните услуги, които регулират функционирането на системата.

Предстои внасянето на промени в Кодекса на труда, след което ще започне общественото им обсъждане.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...