Цената на труда, гарантиране на вземанията на работниците при несъстоятелност, изработване на кодекс за държавния служител, обсъдиха ГЕРБ и КНСБ.
След разговорите президентът на профсъюза Пламен Димитров обяви пред журналисти, че техните виждания в голяма степен се приемат от ГЕРБ, съобщи БТА.
Най-важната тема, по думите му, е формиране цената на труда у нас и начинът, по който се гарантират трудовите възнаграждения, което изисква промени в Кодекса на труда, в закона за гарантиране на вземанията, в Търговския закон и ГПК. Така комплексно щяло да бъде уредено кое е основна заплата, брутно възнаграждение, как се формира минималната работна заплата.
В закона за гарантиране на вземанията КНСБ предлага и, според Пламен Димитров, има съгласие в ПГ на ГЕРБ за промени, които да дадат възможност и на служителите по по-облекчена процедура да се ползват от фонда за гарантиране на вземанията не само при несъстоятелност, но и при временна финансова криза на предприятието, както и самите работници да бъдат изведени по-напред в листа на кредиторите.
В Търговския закон и работниците трябва да могат да искат несъстоятелност за своя работодател така, както всеки един търговец, когато, например, друг не му е платил фактура за 5 лева, обясни Димитров.
КНСБ настоява и за кодифициране на всички отношения на държавните служители. Т.е. въвеждане на кодекс за държавната служба, за държавния служител, по подобие на КТ, където всички отношения са на едно място, уточни президентът на конфедерацията. И даде пример, че в действащите закони за държавния служител, за МВР и др. държавните служители имат различен статут. Идеята е сега той да бъде регламентиран в един кодекс, подчерта Пламен Димитров.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов отличи като най-важния акцент в разговора въпросът за несъстоятелността на предприятията. Следващите седмици предстояла и дискусия за осигурителните прагове, а темата за кодифицирането на държавните служители вероятно щяла да остане за началото на 2017 година.