КРИБ призова за криминализиране на нелегалния износ на лекарства и застана зад държавата по повод разбитата престъпна група в удара й срещу износа на лекарства на черно зад граница с участието и на лекари от болници.
С медикаментите, изписвани фиктивно за онкоболни и деца, се е търгувало в чужбина на много по-висока цена.
От КРИБ подчертават, че са необходими законови промени в НПК за преследване и наказания на подобни практики.
Основният закон в наказателното право у нас към момента не адресира разпространението на фалшифицирани лекарства, каквито по смисъла на закона са всички продукти, продавани извън регламентираната верига на снабдяването с лекарства, казват работодателите от фармацевтичния бранш.
"Държавата следва да наказва с цялата тежест на закона нелегалната търговия с лекарства, но и да стимулира легалния бизнес в сектор Здравеопазване, се посочва в декларацията.
"Осъществената преди 3 дни акция на държавните органи показва по недвусмислен начин, че злоупотребите в сектора са причинени именно от криминални лица и предприемането на законодателно-административни мерки срещу тях е безсмислено след като тези лица и фирми не спазват и не зачитат закона изначално", се посочва в позицията на комитет "Здравеопазване" в КРИБ.
Оттам предупреждават, че с ареста на въпросната група няма да се реши проблемът и еднократното действие на властта сега "не е решение на причината за "заболяването". "Разкрита е една групировка, но не са премахнати причините утре да се появи следващата", предупреждават от КРИБ. Оттам се оплакват от постоянен натиск за намаляване на цените и маржовете на лекарствата, докато в същото време криминални лица заобикалят закона. "За трайно решение е нужен нов подход – въвеждане на ефективни промени в НПК за преследване и наказание на подобни практики с най-голямата строгост на закона", категорични са от КРИБ.