Доларовите облигации в Корпоративна търговска банка (КТБ) с падеж 8 август не бяха изплатени на притежателите им. Това създава повод за притежателите на облигации в поставената под специален надзор банка да предприемат законови действия срещу България., пише „Ройтерс“.
Въпросната облигационна емисия възлиза на 150 млн. долара, припомня изданието. В случай, че КТБ бъде обявена в несъстоятелност, нейните активи ще бъдат разпродадени с цел да покрият частично или изцяло дължимите средства на облигационерите.
Подобен сценарий ще предизвика негативна реакция от страна на инвеститорите, които вероятно ще вдигнат цената, за да финансират държавния и корпоративния дълг, смятат специалисти.
Припомняме, че още в началото на този месец притежателите на доларови облигации на КТБ обявиха, че планират да съдят държавата, ако не получат парите си и ако банката бъде обявена в несъстоятелност.
Тогава стана ясно, че група облигационери, сред които хедж фондове и институции от САЩ и Европа, са образували комитет и са наели адвокатска кантора, която да ги представлява в България в случай, че правителството тласне КТБ към обявяване в несъстоятелност.
Припомняме, че от БНБ и Минстерството на финансите изпратиха писмо до Европейската комисия, в което казват, че не е възможно осигуряването на частичен достъп до влоговете в КТБ, тъй като това не е уредено съгласно действащото българско законодателство.
В съвместното писмо на Централната банка и финансовото министерство се посочва, че според европейското законодателство изплащането на гарантираните депозити в постановените срокове може да стане, само ако лицензът на банката бъде отнет и тя бъде обявена в несъстоятелност.