КФН: Загубите за бизнеса ще достигнат 84 млн. лв. при ликвидация на КТБ и ТБ „Виктория“

06.10.2014 | 14:10
по статията работи: Мина Стойчева
Проблемите на двете банки могат да се разпространят, посочват от регулатора
КФН: Загубите за бизнеса ще достигнат 84 млн. лв. при ликвидация на КТБ и ТБ „Виктория“

При обявяване в несъстоятелност на Корпоративна търговска банка (КТБ) и ТБ „Виктория“ директните загуби за бизнеса ще достигнат 84 млн. лв. Това обяви Комисията по финансов надзор (КФН) в своя „Обзор на небанковия финансов сектор в България“ за второто тримесечие на 2014 г. Според регулатора „директните загуби от блокирани средства в тях под формата на депозити и разплащателни сметки, се оценят на 42.9 млн.лв. за капиталовия пазар и 41.1 млн.лв за застрахователния сегмент“.

От КФН посочват, че по отношение на осигурителния пазар освен директните загуби ще има и косвени такива. Те се отнасят до фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, които имат вложения в колективни инвестиционни схеми със средства в КТБ.

Според данните от доклада общият размер на загубите за осигурителния пазар възлиза на почти 19 млн. лв.

Тези оценки трябва да се разглеждат като долна граница на възможните загуби за небанковия финансов сектор“, допълват от комисията.

Институцията посочва, че проблемите с поставената под специален надзор финансова институция са се отразили негативно на капиталовия пазар у нас. По техните данни през последните месеци той се характеризира с низходящо развитие.

Всички индекси на БФБ (SOFIX, BGBX40, BGTR30 и BGREIT) отбелязаха сериозно понижение на месечна база съответно от -8.9%, -9.9%, -7.3% и -3.7%. Проблемите на „Корпоративна търговска банка” АД (КТБ) се отразиха изключително негативно на акциите на банката, търгувани на БФБ, като в периода 16-20 юни цената на акциите на КТБ отбеляза спад от -9.8% и от 86.501 лв./акция (цена на отваряне в понеделник) се понижи до 78.05 лв./акция (цена на затваряне в петък), когато беше спряна търговията с тях. Проблемите в банковата система през юни без закъснение предизвикаха спад от сходен порядък и в цените на акциите на другите две банки, търгувани на БФБ – ПИБ (-8.2%) и ЦКБ (-9.2%)“, обясняват от КФН.

В доклада на регулатора е записано, че поставянето под специален надзор на КТБ и ТБ „Виктория“ е довело до редица проблеми в небанковия сектор. В документа се посочва, че се създава „невъзможност двете дружества-инвестиционни посредници да изпълняват своите задължения по Закона за пазара на финансови инструменти (ЗПФИ), което води до сериозен риск за правата и интересите на клиентите на банките в качеството им на инвестиционни посредници поради невъзможността на клиентите им да се разпореждат със собствените си средства“.

Заедно с това от КФН подчертават, че средствата и на други инвестиционни посредници остават блокирани в двете финансови институции, както и тези на техни клиенти. В доклада пише още, че дружества са вложили парите на управляваните от тях колективни инвестиционни схеми в ценни книжа, издадени от КТБ или в депозити. Това води до нарушаване на изискването инвестираните активи да бъдат бързо ликвидни.

След преустановяване на дейността им двете банки не могат да изпълняват задълженията си в качеството им на довереник на облигационерите по облигационни емисии, което създава риск за правата и интересите на облигационерите по тези емисии“, пише още в доклада на КФН.

Сред другите проблеми е този за правата и интересите на инвеститорите, ползващи услугите на КТБ и на ТБ „Виктория“, както и тези на акционерите в банката и притежателите на облигации на финансовата институция.

Според КФН не се изключва и възможността за разпространение на проблемите, свързани с КТБ, и сред други кредитни институции, както и сред представители на небанковия финансов сектор.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...