КФН прие Стратегия за наблюдение на финансовите технологии

14.07.2018 | 09:20
по статията работи: econ.bg
Цел на Регулатора е създаването на иновативни центрове
КФН прие Стратегия за наблюдение на финансовите технологии
Снимка: БГНЕС

Комисията за финансов надзор (КФН) прие Стратегия за наблюдение на финансовите технологии (FinTech) в небанковия финансов сектор за периода от 2018 до 2020 година. Беше одобрен и План за действие за привеждане в изпълнение на стратегията.

Като основни цели в стратегията са формулирани създаването на иновативни центрове (Innovation hubs); управление на киберриска; определяне на изискване за евентуално лицензиране на дружества, които предлагат финансово иновативни продукти, услуги и технологии; анализ на необходимостта от регулаторна рамка във връзка с аутсорсинг услуги, в това число и облачни услуги.

Стратегията предлага и анализ на вътрешната и външната среда в предлагането на иновативни финансови технологии. На базата на този анализ ще бъдат определени предизвикателствата и рисковете, свързани с регулаторната рамка.

Планът за действие предвижда обмен на информация и тясна връзка с поднадзорните лица и всички заинтересовани страни, както и с европейските регулатори. Ще бъдат изготвени въпросници до всички поднадзорни лица и дискусионни документи, насочени към заинтересованите FinTech дружества. До няколко дни ще бъде активиран специалeн мейл  fintech@fsc.bg за получаване на информация от поднадзорните лица и FinTech компаниите.

По данни на ESMA през първите девет месеца на 2016 г. в световен мащаб инвестициите във FinTech сектора възлизат на 19 милиарда долара, което отбелязва петкратно увеличение спрямо 2013 г. По отношение на разпределението на инвестициите във финансовия сектор се забелязва фокусиране на индустрията на финансовите иновации върху кредитирането и плащанията на дребно, като FinTech дружествата разработват продукти, предлагащи решение на проблеми, които са възникнали в хода на предоставяне на различни финансови услуги. (Някои примери включват разработването на big data, изкуствен интелект, в пространството за управление на активи, automated advice, distributed ledger technology, както и RegTech.)

Европейската комисия (ЕК) отбелязва в своята стратегия за FinTech, че финансовите технологии са от особена важност за Съюза на капиталовите пазари, тъй като могат да допринесат за разширяването на капиталовите пазари в ЕС посредством интегрирането на цифровизацията, която от своя страна би довела до промяна на сега съществуващите бизнес модели.

Финансовите технологии и продукти откриват възможности за разширяване на бизнеса на инвестиционните посредници, което води до навлизането на нови фирми на пазара в дългосрочен план и до намаляване на разходите за посредничество и същевременно повишаване качеството на предлаганата инвестиционна услуга, чрез осигуряване на удобство за потребителите на предлаганите инвестиционни услуги.

Същевременно FinTech крие опасност от появата на нови рискове или нарастване на съществуващи, вследствие на което възникват въпроси, свързани със защитата на интересите на инвеститорите и другите потребители на небанкови финансови услуги. FinTech може да създаде нови източници на системен риск или да предизвика дестабилизация на пазарите, например, чрез затрудняване на откриването на извършени измами или чрез повишаване на киберриска. Възможно е също така, компаниите, предлагащи иновативни продукти да искат да останат извън регулациите.

През март 2018 г. ЕК прие план за действие относно FinTech за насърчаване на конкурентоспособността и иновативността в европейския финансов сектор. В плана за действие са посочени 19 стъпки, които ЕК възнамерява да предприеме, чиито основни цели са създаването на възможност за разрастване на иновативни бизнес модели на равнище ЕС, подкрепа внедряването на нови технологии като blockchain, AI и облачните услуги във финансовия сектор, повишаване киберсигурността и целостта на финансовата система.

Според препоръките на Европейската комисия, регулаторите следва да наблюдават  развитието на иновациите във финансовия сектор, за да идентифицират потенциалните възможности и появяващи се рискове на ранен етап, което би довело до периодично преразглеждане и адаптиране на регулаторните рамки.

Стратегията за наблюдение на финансовите технологии (FinTech) в небанковия финансов сектор за периода от 2018 до 2020 година може да бъде намерена ТУК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...