Програмата за нормативната дейност на Комисията за финансов надзор (КФН) за първото шестмесечие на 2012 г. е приета на заседание на комисията на 1 декември 2011 г.
Планирано до средата на 2012 г. да се приемат проектите за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване (КСО), Кодекса за застраховане и Закона за публичното предлагане на ценни книжа. В програмата е заложено през първото полугодие на 2012 г. комисията да подготви и приеме три наредби.
Предлаганите изменения в Кодекса за социално осигуряване вече са обсъдени на заседание на Комисията и след проведените срещи и обсъжданията с представители на пенсионноосигурителните дружества се подготвят окончателните текстове, които ще бъдат разгледани през януари 2012 г. С промените се цели да се доразвие регламентацията на допълнителното пенсионно осигуряване чрез усъвършенстване на уредбата на инвестициите на пенсионните фондове, намаляване на разходите за участие в тези фондове, което ще допринесе за натрупване на повече средства по индивидуалните партиди на лицата, укрепване на управленските структури и капацитета на пенсионноосигурителните дружества.
От Комисията съобщиха още, че през първото полугодие на 2012 г. е предвидено още едно изменение в КСО, свързано с въвеждането на "мултифондова система в допълнителното пенсионно осигуряване" и усъвършенстване на „фазата на изплащане". Промените, свързани с въвеждането на мултифондовете ще дадат възможност на осигурените в пенсионен фонд лица да избират степента на риск и доходност, при които се управляват активите им.
Промените в Кодекса за застраховането, които Комисията ще предложи, транспонират в българското законодателство изискванията на директивата Платежоспособност II. Нормативният акт ще има съществено въздействие върху дейността на застрахователите и презастрахователите с въвеждането на изцяло нови изисквания към платежоспособността, системите за корпоративно управление, отчетността, публичното разкриване на информация. С измененията ще се въведат и разпоредби, свързани с националните приоритети за защита на потребителите и запазване стабилността на застрахователния пазар в България.
Измененията в Закона за публичното предлагане на ценни книжа ще въведат в българското законодателство промените в европейските нормативни актове, регламентиращи изискванията към проспекта и информацията, които публичните дружества следва да публикуват. Целта е да се повиши ефективността на съществуващите изисквания за подобряване защитата на инвеститорите и да се гарантира, че оповестената информация е достатъчна и полезна за инвестиционни цели.
По отношение на прилагането на Закона за публичното предлагане на ценни книжа предстои изменение в Наредба № 8 от 12.11.2003 г. за Централния депозитар на ценни книжа, което се налага от констатираната в практиката необходимост от създаване на регистър на репо-сделките.
В областта на Допълнителното пенсионно осигуряване предстои приемането на Наредба за изискванията към информационната система на пенсионноосигурителните дружества. В изпълнение на задължението по чл. 123ж от КСО за изграждане и поддържане на информационна система, всяко пенсионноосигурително дружество ще трябва да осигури възможност за електронен обмен на данни и да подобри информационното обслужване на осигурените лица.
Планирани са и изменения в Наредба № 33 от 19.09.2006 г. за индивидуалните заявления за участие във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване с цел усъвършенстване на режима на приемане на заявления за участие в задължителен пенсионен фонд.