Правителството упълномощи министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев да даде разрешение на „Български енергиен холдинг” ЕАД да приеме Окончателно инвестиционно решение (ОИР) за проекта „Южен поток” на територията на България. Условие за приемането и подписването на ОИР е сключването между „Булгаргаз” ЕАД и „Газпром Експорт” на нов договор за доставки на природен газ за България от 2013 г., който да удовлетворява „Булгаргаз” по критичните (по становището на държавното дружество) въпроси.
По-рано днес стана ясно, че контрактът трябва да бъде подписан в петък – 9 ноември, информира iNews.bg. По неофициална информация на БНТ обаче заради деня на траур по повод кончината на Патриарх Максим, подписването е отложено от 9 за 15 ноември.
На днешното правителствено заседание бяха обсъдени параметрите на ОИР.
Конфигурацията на газопровода е с дължина на основната тръба приблизително 540 км и с отклонение към Провадия от 59 км, три компресорни станции (КС) – Варна, Лозен и Расово, със съответни лупинги към основния газопровод, с технически капацитет от общо 63 млрд. куб. м. газ годишно. Приемният терминал и КС „Варна” са на една площадка. Общата индикативна строителна стойност на проекта е 3,308 млрд. евро, която ще подлежи на прецизиране и актуализиране с напредването на дейностите по по-нататъшното проектиране и ОВОС.
Предвидено е, че целевият срок за откупуване на инвестицията ще бъде не по-дълъг от 15 г., считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия. Това е срокът, в който ще бъдат възстановени всички капиталови разходи за проекта.
По отношение на базовия период за достигане необходимото ниво на вътрешната норма на възвращаемост на собствените средства, страните са съгласували той да бъде 25 г., като започва да тече от издаването на разрешение за експлоатация. Вътрешната норма на възвращаемост, заложена в Протокола, е 8% (номинален) от собствените средства на страните, вложени в проекта.
Преди няколко дни ДСБ обвиниха премиера Борисов, че води тайни преговори с Русия за "Южен поток". "Споразумението по проекта е напълно прозрачно. Всички действия по подписването и съгласуване на проектите се координират между всички страни, които участват в проекта в това число и с Европейската комисия". Това заяви преди няколко дни в предаването „Това е България” на Радио „Фокус” зам.-председателят на енергийната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ - Диан Червенкондев.