Кабинетът предлага здравната вноска да стане 10% от 1 април*

10.03.2010 | 12:10
по статията работи:
Увеличението обаче не се отнася за държавата. Промените трябва да бъдат одобрени от НС. КНСБ се закани да обжалва решението. НАП е събрала повече пари от здравни вноски, но те не влизат в НЗОК по неизвестни причини
Кабинетът предлага здравната вноска да стане 10% от 1 април*

*Информацията е актуализирана към 18.30 ч.

Здравната вноска се вдига с 2%, но увеличението не се отнася за държавата

Здравната вноска от 1 април да бъде увеличена с 2% - от 8 на 10%. Това реши по време на днешното си заседание Министерския съвет с промяна в Закона за бюджета на НЗОК. Повишението ще се поделя в съотношение 60:40 между осигурител и осигурен, информира пресцентърът на правителството.

С допълнителните средства, които ще постъпят в бюджета, ще бъдат увеличени разходите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) с 300 млн. лв. - 249 млн. лв. от тях ще се използват за болнична помощ, 11 млн. лв. за първична извънболнична медицинска помощ, а 12 млн. лв. за специализирана.

Увеличението обаче не се отнася за държавата, тъй като кабинетът реши, че не се предвижда изменение в държавните трансфери към НЗОК. Тези трансфери представляват здравните вноски на деца, пенсионери, военослужещи и студенти, които държавата е длъжна да плаща. Именно децата и пенсионерите са и основни потребители на здравни грижи.

Финансовият министър Симеон Дянков отклони въпроса дали ще се повиши и делът, който държавата внася, но от правителствения пресцентър съобщиха, че такова повишение не се предвижда. Същото беше съобщено и от здравното министерство. По тази тема все още работим, заяви обаче Дянков, цитиран от Mediapool.bg.

Промените трябва да бъдат гласувани от Народното събрание.

Трудно и непопулярно решение е увеличението на здравната вноска с 2%, но е единственото възможно. Това заяви Симеон Дянков по време на пресконференция в Министерския съвет, предаде Агенция "Фокус".  Той допълни, че решението е продиктувано от хронично недофинансиране в системата в предишни години и липсата на достатъчно пари.

Решихме, че не си струва да си играем със здравето и чувствата на хората и да чакаме по-добрите пари, които ще ни дойдат към края на тази година, коментира още Дянков, припомняйки че осигурителните вноски трябваше да бъдат увеличени от следващата година. Той изрази увереност, че днешното решение на кабинета ще бъде одобрено от парламента и коментира, че всяко друго решение води до Румъния и Гърция.

Дори с 10% ставка, това остава най-ниската здравна вноска в сравнение със съседните ни държави, посочи Дянков.

На въпрос не е ли проблемът в това, че вноските не се събират, а не в ниската ставка, тъй като при 8% вноска в бюджета на НЗОК за тази година е планиран излишък от над 800 млн. лева, Дянков призна, че "и това е проблем". В тази посока обаче се работи и за първите два месеца на тази година има по-добра събираемост спрямо миналата, увери той.

НАП е събрала повече пари от здравни вноски, но те не влизат в НЗОК по неизвестни причини

Дянков, който напусна пресконференцията, препрати въпросите за събираемостта към директора на приходната агенция Красимир Стефанов.

Стефанов обясни, че през януари и февруари тази година са събрани от здравни вноски с 42 милиона лева повече спрямо същите два месеца на миналата година.

През януари и февруари т.г. от здравни вноски в НАП са постъпили 221.4 млн. лева, което прави по около 100 млн. лева на месец. Това са само парите от вноски, но не включват държавните трансфери, които се превеждат директно към НЗОК.

Събираемост на вноски от 100 млн. лева месечно отговарят на това, което касата би трябвало да събира.

От касата обаче съобщиха миналия месец, че за януари от здравни вноски са постъпили едва 30 млн. лева и бюджетът е бил закърпен с трансфер от държавата от 70 млн. лева. Излиза, че парите, събрани от здравните вноски на хората, не влизат в здравната каса и по неизвестни причини се пренасочват за друго, което в нарушение на закона.

От думите на министър Дянков стана ясно още, че той разбира държавните трансфери за вноските на деца и пенсионери като "поддръжка" на здравната каса от страна на държавата. "НЗОК винаги е била на дефицит. Касата никога не е можела да се издържа само от вноски и заради това, дори и преди кризата, държавата е превеждала пари на НЗОК от други бюджетни приходи", каза Дянков.

Приходите от здравни вноски обаче представляват 80% от бюджета на НЗОК, а държавните трансфери едва 20%. Поради залагането на резерв в бюджета на касата от няколко години тя харчи само това, което събере от вноски, поради което се разплаща почти изцяло само с парите на работещите и досега е завършвала с излишъци, а не на дефицит.

НЗОК ще определя какъв процент да поема от цените на лекарствата

От Здравното министерство съобщиха, че с увеличението на здравната вноска 249 млн. лв. ще се използват за болнична помощ, 11 млн. лв. за първична извънболнична медицинска помощ, а 12 млн. лв. за специализирана. Не е ясно обаче как ще се финансира системата, докато започнат реалните постъпления от увеличените осигуровки.

Кабинетът реши още, че занапред НЗОК ще определя нивото на реимбурсация на лекарствата от позитивния списък. Сега това се прави от Комисията по позитивния лекарствен списък към Министерския съвет, в която влизат представители на здравното министерство, касата и др. институции.

Касата обаче неведнъж се е оплаквала, че процентите, които трябва да покрива, не са съобразени с бюджета й за лекарства.

Сега вече НЗОК ще определя процентите съобразно бюджета за съответната година.

Министър Дянков отклони въпроса дали това се прави с цел намаление на процентите на реимбурсация.

КНСБ ще обжалва решението за увеличаване на здравната вноска

КНСБ има намерение да обжалва решението за увеличение на здравната вноска с два процента, защото не е обсъждано със социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това заяви на пресконференция в Хасково президентът на КНСБ доктор Желязко Христов, цитиран от БНТ.

Христов обясни, че има процедура, според която, когато властта внася законодателни промени и решения, свързани със жизненото равнище на хората, и не ги е съгласувала със социалните партньори, това може да се обжалва пред Върховния административен съд (ВАС).

Той каза, че в условията на криза не е време за увеличение на здравната осигуровка.

"Трудно ще бъдат убедени работниците, че трябва да бъде увеличена здравната вноска от 1 април при положение, че миналогодишното увеличение с 2% стои във фискалния резерв", допълни Христов.

Прогнозите на синдиката са, че кризата ще продължи до края на годината, а безработицата ще достигне 14-15%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...