Кабинетът ще трябва да въведе система и да изготви механизъм за компенсиране за високите цени на горивата. Критериите за доходите на хората, които ще могат да ползват помощта, ще се определят с постановление на Министерския съвет.
Това решиха депутатите по време на заседание на ресорната комисия, която заседава над 5 часа в сряда.
Законопроектът мина на второ четене в комисията, и е внесен от Делян Добрев и група народни представители, като се направиха и промени в името на закона, ще бъде - Законопроект за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт.
Тепърва от финансовото министерство ще трябва да изготвят механизъм, по който да се извършва подпомагането, като има вариант да бъде под формата на ваучери за транспорт.
По време на заседанието на ресорната комисия стана ясно, че най-вероятно помощта ще бъде таргетирана, като се подпомагат само най-уязвимите.
Служебният заместник-министър на финансите Людмила Петкова предложи схемата да бъде осъществена чрез раздаване именно на такива ваучери. Тя даде за пример това, че някои държави членки на Европейския съюз предоставят подобни такива, които служат като помощ при транспорта.
Делян Добрев изрази своето притеснение по повод въвеждането на този механизъм с ваучери за транспорт, защото по този начин могат да се получат злоупотреби от страна на уязвимите лица, които нямат автомобили.
Събирането и вноските на средствата, от които ще дойде помощта, ще се извършват от Фонд "Сигурност на електроенергийната система", като вноската ще се формира от разликата между цената на петрола сорт “Брент” и “Уралс”.
Припомняме, че до края на годината имаше подпомагане за физическите лица от 25 стотинки на литър заради високите цени на горивата. Тъй като отпуснатият бюджет за компенсациите, беше предвиден до края на декември, сега трябва да се измисли нов механизъм, по който да се извършва подпомагането.