Националните курорти ще се обявяват за такива с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на туризма. Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за туризма.
Предвижда се с наредба да се уредят критериите, на които трябва да отговарят курортите, за да бъдат обявени за национални, организацията и управлението на туристическите дейности на територията им.
Фирмите, които ще извършват дейност в местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения на територията на националните курорти, ще получават административни услуги по този закон в срокове, съкратени наполовина от предвидените.
Отпаднаха предложенията в националните курорти да се извършва т.нар. продуктово зониране - обособяване на функционални зони.
В случаите, когато на територията на общината е разположен национален курорт, общинският съвет е длъжен да планира разходи за подобряване на предлаганите туристически дейности, общински обекти, услуги и продукти в националния курорт, записаха още депутатите.
Димитър Бойчев (ГЕРБ) обясни, че голяма част от приходите на общините идват от националните курорти и промяната в закона е опит да накарат кметовете на общините да реинвестират част от тези пари в инфраструктура и в озеленяване. Не става въпрос за повишаване на данъци, обяви той.
Дора Янкова ("БСП за България") коментира, че държавата трябва да се ангажира с националните курорти, а не да се прехвърля отговорността на общините. "Тук опипваме темата, знаем, че има проблем, но хайде да го метнем на общините", посочи тя.
Към министъра на туризма се създава и експертна комисия за регистрация на ски училища и експертна комисия за определяне степента на сложност на ски пистите, решиха още депутатите.