Хотелиери предлагат работа за рецепционист за 1500 лева месечно, а в кaзиното офертата е за двойно по-висока заплата. Това показва проучване в обявите за работа, пуснати в Агенцията по заетостта. Изискванията към персонала са сходни, като по-особеното е, че кандидатът трябва да владее три езика, сред които задължителен е английският. Все повече работодатели са склонни да наемат чужденци за работа в игрaлни зaли, но изискват владеене на български език.
Хотели във Варна предлагат работа за рецепция, като основното месечно възнаграждение е 1500 лева. Изискванията са за владеене на английски, немски и руски език. Готвач пък с отлични познания за храната и работата в кухнята се търси за 1200 лева. Обявите за сервитьори и бармани са на ниво от 1000-1200 лева месечно, а за екскурзовод в Белоградчик заплатата е 780 лева, като се изискват умения за водене на беседи и английски език.
Добре платени са работните места освен в игрaлни зaли и в колцентровете, където месечните възнаграждения са около 3000 лева. Също така традиционно в IT сектора, където обявите са със стартова заплата от 2600 лв., но стигат до 5000 лева.
Сред обявите има и такива за специалисти като машинен инженер, където стартова заплата е 5500 лева.
За хората без специално образование и изисквания за владеене на чужди езици най-високо платената позиция е за общ работник в Благоевград. Работодателят предлага заплата 4000 лева. Естеството на работа е изграждане на конструкция и монтаж на панели. В обявата е посочено, че се търсят общо 5 души персонал.
Независимо от образованието задължително е вече кандидатите да имат дигитални умения, коментира Християн Петков, оперативен мениджър в платформата за обяви за работа „Джоб тайгър“, пред „Телеграф“.
Например жена, която иска да учи медицина, преди това се е записала на курсове по дигитални умения. Причината е, че във всяка една от професиите вече има нови технологии, за които се изискват умения за работа, обясни Петков.
Другото задължително изискване е кариерно умение. Така адаптацията към новото работно място ще е много по-лесна. Повече от половината от обявите на работодателите са за висшисти, но като липсва интерес, много от тях склоняват да наемат и такива с по-ниска образователна квалификация.
През 2022 година много от работодателите вдигнаха възнагражденията на своите служители с цел да отговорят на инфлационния натиск. Увеличението е с между 5 и 15%, като има изключения, при които ръстът на заплатите е с 25 на сто.
През следващата година отново имаше повишение, но по-скромно в порядъка на 6-10 на сто. Очакванията за тази година са ръстът да е с 5-10 на сто.