Как Бундеслигата подпомага германската икономика вече 14-та година поред?

24.05.2019 | 13:30
по статията работи: Econ.bg
За никой не е тайна, че най-силната икономика в целия Европейски Съюз е тази на Германия. Страната с най-силна икономика на стария континент обаче разчита на изключително мощна производствена дейност на своята територия
Как Бундеслигата подпомага германската икономика вече 14-та година поред?

 

За никой не е тайна, че най-силната икономика в целия Европейски Съюз е тази на Германия. Страната с най-силна икономика на стария континент обаче разчита на изключително мощна производствена дейност на своята територия. И ако завода на автомобилния гигант Фолксваген в град Волфсбург е основен стълб в немската икономика, то някои спортни прояви и по-специалното местното футболно първенство наречено Бундеслига, също генерират много сериозни приходи за държавата.

Въпреки, че висшия ешелон на немския футбол все още не може да се конкурира успещно по приходи и гледаемост с първенства, като английското и испанското, то цифрите говорят в ползва на Бундеслигата. Вече отминалия сезон 2017/2018 в шампионата отбеляза 14-та поредна година, в която германското първенство генерира увеличение на печалбата. Или с други думи, това означава увеличение с около 10% спрямо предходния сезон или общ брой приходи възлизащи на 4.42 милиарда евро.

Ключов елемент от този забележителен растеж на германския клубен футбол от финансова гледна точка са националните медийни договори. За справка, само приходите, които са дошли от медийни права са се изстреляли до 1.25 милиарда евро, което е увеличение от около 300 хиляди евро спрямо предходния период. Но това разбира се е само част от общия пъзел на финансовия подем на Бундеслигата, който е в унисон с общата финансова мощ и стабилност на Германия.

Друг важен аспект са самите средства, които немските клубове отделят за нови инвестиции, развитие на спортни бази и млади талантни. Цялостното нарастване на парите, които биват инвестирани в юношеските формации и школи на немския футбол също са доста сериозни, като те достигат до 1.6 милиарда евро в рамките на 17 години - от 2002-ра до 2019-та. И ако говорим за млади таланти, дело именно на отличните юношески академии в Германия, то Байерн Мюнхен, които бяха фаворити в съответните залози за Бундеслига през 2019-та, със сигурност е един от отборите, които са дали най-много талантливи футболисти на немския футбол, не само в последно време, но и изобщо.

 

Също така е интересно да се отбележи, че от общия брой приходи генерирани в немския футбол за последния сезон, определена част е дошла от втора Бундеслига. Въпреки, че второто по сила клубно първенство в Германия винаги да е било в сянката на големия си батко по обясними причини, то все пак неговия принос към немската икономика не трябва да бъде пренебрегван. Още по-интересно обаче, е че цели 17 от 18-те отбора състезаващи се в първа Бундеслига са постигнали приходи в излишък от 100 милиона евро.

И от тези 17 елитни клуба има един, който се отличава от другите по своята несъизмерима финансова мощ. Това разбира се е тима на Байерн Мюнхен, като баварците успяха да постигнат по-голям финансов оборот за изминалия сезон с цели 3% или общо 657 милиона евро. Зад тези забележителни финансови постижение пък се крият сериозни успехи на терена, най-вече на местно ниво, тъй като баварския колос не е печелил престижен европейски турнир вече няколко години.

Като цяло, определено може да се каже, че Бундеслигата е една от движещите сили на немската икономика. Със своите 1.28 милиарда евро платени на държавате под формата на такси и данъци, елитните клубове от германското футболни първенство подпомагат германската инокомика. И това разбира се означава, че Германия продължава да бъде държавата с най-голем брутен вътрешен продукт в цяла Европа.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...