Как да подобрим визията на старите блокове?*

30.09.2011 | 15:51
по статията работи: Апостол Апостолов
Застаряването на населението в Европа ще предизвика жилищни проблеми, коментираха експерти в първия ден от провеждащите се в София европейски конгрес и конференция в сферата на недвижимите имоти
Как да подобрим визията на старите блокове?*

В българските градове има стотици сгради, построени в средата на миналия век. При тези обекти собствениците са много, но липсва изградена система за тяхното поддържане. Това заяви днес проф. Гари Лахман, преподавател в турски университет, по време на откриването на европейски конгрес и конференция в сферата на недвижимите имоти. София за втори път е домакин на съвместния форум на Международната федерация за недвижими имоти в България (FIABCI) и Централноевропейската мрежа на асоциациите за недвижими имоти (CEREAN). *Econ.bg е медиен партньор на събитието.

Основното предизвикателство пред собствениците, живеещи в стари сгради, е да намерят решение как да продадат рушащия се имот.

По улиците на София, подобно на много градове от Централна и Източна Европа, могат да се видят стари и полусрутени обекти.

„Когато се разхождате из столицата на България, ще забележите и друг проблем. В последно време редица стари, но уникални в архитектурно отношение сгради, са реновирани. До тях обаче се строят огромни обекти, които обезличават красотата на старите сгради", сподели впечатленията си Лахман. Неговата препоръка е новите сгради да се строят така, че да не засенчват красотата на старите.

Унгарският лектор Иван Тошич коментира, че липсата на изграден механизъм за управление на блоковете и големите кооперации в България, е една от причините те да изглеждат зле.

Всеки собственик санира своето жилище, а отдалече блокът изглежда като пъстра мозайка от елементи, коментира той.

Според лектора, същият проблем се среща и в Албания. Тошич даде пример с блок, при който всеки собственик ремонтирал своето жилище, а когато се наложило да се сменят улуците на блока, започнали споровете. Всеки казвал, че това не е негов ангажимент и прехвърлили задълженията на общината. Местната власт пък заявила, че ремонтът може да стане единствено, ако бъдат отпуснати средства от държавата. Докато трите страни си прехвърляли топката, блокът протекъл. Препоръката на лектора беше да бъде създадено сдружение на собствениците, което да се грижи за проблеми като този.

Иван Тошич отдели внимание и на тенденциите в демографското развитие в Европа и как те влияят върху пазара на недвижимите имоти.

Наблюденията му са, че до 2050 година Европа все повече ще застарява. За периода 2005-2050 година прогнозите са, че в страни като Франция, Великобритания, Испания - 25-30% от населението ще бъде преобладаващо застраряващо. По този показател прогнозите са още по-тревожни за Румъния и България. Според унгарския лектор - двете страни ще бъдат с 50% застаряващо население.

От друга страна, според данните на Тошич, тенденцията е в следващия половин век Западна Европа да става още по-гъсто населена за сметка на Източна Европа и Балканите.

Ако не се помисли още отсега за тази тенденция, управляващите в големите западноевропейски градове ще са изправени пред проблеми като пренаселеност в някои райони, транспортни проблеми и пр. Същевременно в градове като Добрич например, много блокове ще останат обезлюдени, предупреди Тошич.

Решението за тези обекти, които са останали с по-малко жители, е или хората да бъдат пропорционално разселени в други блокове, или старото огромно жилище да бъде съборено, а на негово място дас бъде изградено по-малко и красиво здание.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...