Как първата година на Тръмп се отрази на американската икономика

08.11.2017 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Първоначалните впечатления, че протекционистката политика "Америка на първо място" ще навреди на други държави, особено на развиващите се пазари, се оказаха грешни
Как първата година на Тръмп се отрази на американската икономика
Снимка: БГНЕС

Мина година, откакто Доналд Тръмп шокира света, печелейки изборите за президент на САЩ. Новините отприщиха драматични продажби на азиатските пазари и след това още по-драматично възстановяване. Американските ценни книжа поскъпнаха, развиващите се пазари се сринаха. Първите прогнози бяха, че управлението на Тръмп ще промени изоснови световната икономика, и то в негативна посока. Резултатите обаче са малко по-различни, пише в. "Файненшъл таймс".

Първоначалните впечатления, че протекционистката политика "Америка на първо място" ще навреди на други държави, особено на развиващите се пазари, се оказаха грешни. Те преизпълниха предвижданията, а ръстът в еврозоната и Китай върна вярата и на скептиците.

По-лошото от очакваното представяне на американските ценни книжа се дължеше на долара – поскъпнал след изборите, но след това значително поевтинял, отчасти заради изненадващо силния ръст на еврото. Руската рубла е поскъпнала най-много в сравнение с долара след вота, а турската лира е загубила най-много от стойността си. След първоначалния срив песото се възстанови. В последните седмици обаче цената му е нестабилна заради слуховете, че търговското споразумение НАФТА може да е застрашено.

Въпреки гнева и изблиците на президента и спрямо него стоковият пазар на САЩ е изключителен спокоен. Консуматорите също са доволни – проучванията на "Галъп" за икономическата увереност показват, че веднага след изборите тя е достигнала най-високата си стойност за повече от десетилетие и след това е останала на нивата отпреди финансовата криза. Гневът на либералните противници на Тръмп очевидно е повече от уравновесен от ентусиазма на поддръжниците му, отбелязва изданието.

В основните аспекти на икономиката обаче той няма такъв забележителен ефект. Безработицата продължи постоянния си спад, започнат при първия мандат на Барак Обама. Инфлацията първоначално се повиши, предполагайки, че ръстът ще я последва, но отново падна през лятото. Сега отново се покачва. Остава въпросът как безработицата може да е толкова ниска, без да провокира по-висока инфлация. Тенденцията от годините на Обама се запазва.

Най-голямото икономическо разочарование за администрацията на Тръмп са анемичните заплати – след кризата, която доведе до стагнация, в последните години те изглеждаха, сякаш са започнали да се повишават. Но ръстът им отново падна по времето на Тръмп. Това остава критичен въпрос за управлението му, както и за новото ръководство на Федералния резерв.

Що се отнася до обещанието на Тръмп да намали данъците – пазарите не му вярват безусловно. Много банки следят ценните книжа, които се облагат с най-високи данъци, и логично биха спечелили най-много от облекченията. Търсенето им обаче не е голямо, тъй като пазарите не са убедени, че наистина ще има значителни облекчения.

По отношение на мексиканската имиграция обаче се забелязват промени. Арестите на границата са намалели рязко, което вероятно означава, че много по-малко хора опитват да влязат в страната. Междувременно броят на изпращаните в Мексико пари е скочил. Подобен феномен в миналото се е наблюдавал, когато мексиканските работници са се страхували, че ще изгубят работните си места, и вероятно показва, че много хора планират да напуснат САЩ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...