Как се харчат европарите за магистрали у нас?

25.05.2011 | 12:06
по статията работи:
Данъкоплатци в ЕС не искат съмнителни фирми да правят магистралите у нас
Как се харчат европарите за магистрали у нас?

Асоциацията на данъкоплатците в Европа призова да не се отпускат европейски средства за съмнителни фирми, избрани да строят магистрали в България.

Организацията, която в края на 2009 година връчи годишната си награда "Бронзов бик" на премиера Бойко Борисов за данъчни реформи и борба с корупцията, сега отправя остри критики срещу начина, по който се сключват договори за отпуснатите от Европейския съюз 1,5 млрд евро за магистрали у нас.

Българското правителство трябва да преразгледа правилата за сключване на договори за строителство на магистрали, настояват от асоциацията.

Президентът на организацията Ролф ван Хохенхау заяви: Не трябва повече да толерираме дълги периоди за изграждане, ниско качество и договори с консорциуми, свързани с организираната престъпност.

Имена на фирми не са посочени, а за един от примерите, засягащ магистрала "Марица", от асоциацията се позовават на "Уикипедия", според която хората зад избрания консорциум имали връзки с организираната престъпност. Той спечелил с цена, която според експерти не съответства на разходите за изграждане на каквато и да е магистрала, твърдят от неправителствената организация.

Като пример за зле планиран проект се посочва Лот 2 на магистрала "Тракия" - отсечката от Стара до Нова Загора, за който опозицията у нас твърди, че се строи върху пепел.

Независимият външен контрол е единственият начин да се гарантира, че строителните работи ще вървят гладко, че цените ще са сигурни, а строителството - надеждно, и че ще се избегнат измами и корупция, твърдят от Асоциацията на данъкоплатците в Европа и настояват още от началната си фаза всеки проект да бъде наблюдаван и проверяван. 

Директорът на брюкселския офис на асоциацията Валтер Груп каза, че там са получили данни за нередности у нас от парламентаристи, като посочи конкретно германския евродепутат от ЕНП Ингеборг Гресле. Груп подчерта: Парите на данъкоплатците трябва да се изразходват правилно и да се следват правилата - когато това не става, ние трябва да реагираме.

По думите му асоциацията има пълно доверие в настоящото българско правителство, независимо, че то е провело оспорваните от нея тръжни процедури, защото те са били предшествани от дълъг подготвителен период, преди този кабинет да дойде на власт, и слабостите водят началото си още оттам.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...