Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 26-28 април 2011 г.): ROJDEN
Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!
В АЕЦ "Белене" ще има уловител на стопилката. За първи път руското ноу-хау е приложено в Тянван, Китай. В момента такива има в Нововоронежката, Питерската и Балтийската ядрени централи.
Технологията е разработена съвместно от специалисти от "Росатом", института "Курчатов", Академията на науките и Института по атомна енергетика. Последният е създаден след аварията в Чернобил и се занимава именно с поведението на стопилката. Това стана ясно по време на срещите на български журналисти с водещи ядрени експерти в Русия.
Безусловно нашият проект е от поколение 3, даже бих го нарекъл поколение 3+, защото, ако сравним нашите системи за сигурност с който и да е от нашите конкуренти от поколение 3, ние имаме повече системи за сигурност - и активни, и пасивни, плюс уловител на стопилката. Съответно "Белене" също е 3+, уверен е Сергей Бояркин, програмен директор на Дирекцията по капитално строителство на "Росатом"
В реактора има редица системи, които изключват разтапянето на горивото. Уловителят е длъжен да сработи, когато се случи невероятното - да стане тежка авария и горивото да се разтопи. Той гарантира, че всички радиоактивни вещества остават затворени и няма да попаднат в почвата, водата. Няма да има изхвърляне на радиация извън херметичната обвивка.
Старият реактор, произведен през 80-те години на миналия век за АЕЦ "Белене", ще заработи след пет месеца в четвърти блок в Калининската атомна централа, която се намира на 350 км от Москва, стана ясно още по време на визитата. Руснаците твърдят, че не се притесняват, че реакторът е от по-старото второ поколение и му предричат поне още 40 години живот.
Старата мощност, предназначена за втората атомна централа у нас, престоя 16 години на брега на Дунав. Преди четири години "Атомстройекспорт" изкупи обратно от НЕК част от оборудването, включително и корпуса на реактора за Белене, за 205 млн. евро.
Реакторите, които ще бъдат монтирани на площадката в Белене, според вицепрезидента на „Атомстройекспорт" Генадий Тепкян, ще са от възможно най-високо ниво, а не както българският министър на енергетиката непрекъснато обявява - от второ: Не зная кои са съветниците на министър Трайков, но бих искал да се срещна с тях, за да ги питам защо твърдят, че блокът е от второ поколение, след като официално всички признават, че е от трето и то трето плюс. Затова подготвяме писмо до Трайков, че това не е така и е недостойно министър да обявява грешна информация.
Вицепрезидентът на руската компания беше категоричен, че отлагането не води до никъде. Най-добре е да се вземе решение - или да се строи и да започваме или просто да кажете край - и точка, коментира Тепкян.
Правителството не трябва да подписва окончателния договор с Русия за АЕЦ "Белене" преди да станат ясни новите критерии за ядрена безопасност и на тяхна основа да бъде преоценена необходимостта от нова атомна централа в България. Това се посочва в декларация до Народното събрание, правителството и държавния глава. Документът бе приет от стотина участници в митинг пред портала за площадката на Втората атомна централа в Белене, с който приключи протестният автопоход от Свищов, предаде БТА.
Проявата под наслов "Паметта за Чернобил и ужасът от Фукушима ни дават последен шанс да кажем Стоп на АЕЦ "Белене" бе организирана от шест природозащитни организации от града и съседния Никопол. Призоваваме правителството да вземе решение не само за окончателното спиране на проекта, но и за конверсия на площадката, където да бъде реализиран друг инвестиционен проект, който да осигури поминък за хората от района, каза пред участниците в митинга депутатът от "Синята коалиция" Лъчезар Тошев.
Според Албена Симеонова, която е от организаторите на протестния митинг, местните хора не искат централата, защото тя ще унищожи региона им. Ще даде работа на много хора, но и ще съсипе земята, а жителите на околните градове и села постоянно ще живеят със страх от радиация. Симеонова посочи още, че и тя, и останалите участници в инициативата не желаят регионът около бъдещата централа да се превърне във второ ядрено бунище у нас, каквото вече си имаме в Козлодуй. Според нея строежът на АЕЦ "Белене" е изключително рисков и управляващите трябва да се замислят над това.
По думите й Белене е земетръсна зона и ако при нас се случи авария, подобна на тази в Япония, Северна България ще бъде съсипана тотално. Според нея хората в Белене също не искат централата, те просто желаят да имат работа и затова власт имащите трябва да помислят как да подобрят развитието на региона, а не как да го затриват от екологична гледна точка, информира Dariknews.bg.