Каква ще бъде 2014 г. според Нуриел Рубини

02.01.2014 | 16:30
по статията работи: Симеон Досев
Известният с песимистичните си прогнози икономист очаква годината да бъде по-добра за световната икономика
Каква ще бъде 2014 г. според Нуриел Рубини

Икономистът Нуриел Рубини, известен с мрачните си прогнози за финансовите пазари, очаква икономиката да се „засили умерено“ както в развитите, така и в нововъзникващите икономики, информира „Си Ен Би Си“.

„Развитите икономики, извличайки ползи от продължаващия половин десетилетие болезнен деливъридж на частния сектор, по-малката фискална спирачка и задържането на приспособителните парични политики, ще нараснат с с около 1,9% на годишна база“, заяви във вторник (31 декември) Рубини в интервю, публикувано в сайта на Project Syndicate.

Той допълни, че рисковете от свиване на еврозоната, ново прекратяване на работата на държавния апарат на САЩ, от борба за тавана на дълга и война между Израел и Иран, ще бъдат много по-малки през новата година. Според него повечето развити икономики няма да успеят да достигнат истинския си потенциал през 2014 г., но са налице редица позитиви пред най-голямата световна икономика-САЩ, които включват революцията на шистовата енергия, подобрението на трудовия пазар и пазара на недвижимите имоти и връщането на производството обратно в страната.

Рубини очаква също така добро представяне от нововъзникващите пазари. През 2013 г. спад в цените на суровините и опасенията, че Федералният резерв на САЩ ще спре с изкупуването на държавни облигации, удариха здраво тези пазари, но икономистът предвижда по-бърз растеж през тази година в размер на около 5%.

„Бързото възстановяване на развитите икономики ще засили вносът от нововъзникващите пазари. Прекратяването на програмата за количествени облекчения на Фед ще бъде бавно, задържайки лихвените проценти ниски. Реформите в Китай ще отслабят рисковете от твърдо приземяване. А в многото нововъзникващи икономики, които все още се урбанизират и индустриализират, средните класи ще потребяват повече стоки и услуги“, заяви Рубини.

Въпреки че някои от развиващите се пазари ще останат уязвими, той вижда по-добро представяне от страните с по-малко макроикономически, политически и финансови слабости. Прогнозата се отнася за Южна Корея, Филипините, Полша, Чили, Колумбия, Перу, Мексико, Кения, Руанда и страните от Персийския залив, изнасящи петрол.

Последните прогнози на Международния валутен фонд очакват икономическият растеж в нововъзникващите пазари да достигне 5,1% на годишна база, а при развитите икономики-2%.

Въпреки положителните прогнози на Рубини все пак се забелязват и някои по-песимистични очаквания. Годините на малки инвестиции в човешки и физически капитал в развитите икономики означават, че е възможно да се появят дългосрочни ограничения и риск от трайна стагнация.

По отношение на Китай икономистът смята, че нежеланието на местните правителства и държавните предприятия да предприемат новите реформи в страната, означава, че средносрочните перспективи пред втората най-голяма икономика в света остават тревожни.

„Като цяло световната икономика ще нарасне по-бързо през 2014 г., а рисковете ще бъдат по-малки. С изключение на САЩ обаче растежът в повечето развити икономики ще остане анемичен, а уязвимостта на нововъзникващите пазари, в това число несигурните опити за ребалансиране на китайската икономика, може да се превърне в спирачка на световния растеж през следващите години“, смята Рубини.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...