Гръцкият референдум, който се проведе на 5 юли, затвори някои врати за изход на южната ни съседка. Може би изненадващо за Западна Европа, но гърците размахаха пръст на предложенията за реформи на международните кредитори, като над 70% от гласувалите в неделя дадоха отрицателен вот.
Реакциите след референдума не закъсняха. Кабинетът на гръцкия премиер Алексис Ципрас впрегна сили да търси нови пътища за консенсус с тройката кредитори, включващи Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската комисия (ЕК) и Международния валутен фонд (МВФ). В същото време някои държави от Европа обърнаха поглед към евентуалното излизане на Атина от Еврозоната.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум коментира допитването до гръцкия народ като "достойно за съжаление", а по думите на немския канцлер Ангела Меркел "Атина е разрушила всяка надежда за компромис със своите партньори от Еврозоната".
От своя страна обаче от ЕК дадоха дадоха надежда на гърците и заявиха, че „уважават“ резултатите от вота.
На днешното пленарно заседание на Европейския парламент (ЕП) пък председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер заяви, че е необходимо постигането на споразумение. "Изхвърлянето на Гърция от еврозоната и ЕС не е нещо, което искаме или бихме искали", заяви той.
На този фон изходите за Гърция са два – Грекзит (излизане от Еврозоната, от англ. Grexit) или постигането на споразумение и отпускането на нова финансова помощ за Атина. Пътищата до тях обаче са различни. От Bloomberg са обединили възможните сценарии за южната ни съседка и са ги систематизирали в таблица. Ето я и нея: