Какви са различните позиции за служебното правителство?

01.03.2013 | 16:15
по статията работи: Петя Бързилска
Представяме ви няколко гледни точки по актуални теми, както и мнения относно работата Обществения съвет
Какви са различните позиции за служебното правителство?

Днес се проведоха консултации при президента относно дейността на Обществения съвет към служебното правителство. На консултациите бяха поканени представители на протестиращи, синдикати и работодателски организации. От думите на държавния глава Росен Плевнелиев стана ясно, че до две седмици служебното правителство няма да бъде сформирано.

Представяме ви позициите и предложенията* относно съставянето на служебно правителство, намаляването на цените на електроенергия и различни мерки за повишаване на доходите на населението и конкурентноспособността.

Българска стопанска камара

В Служебното правителство, в т.ч. и ръководителите на ключови агенции, не трябва да бъдат включвани членове на политически кабинети в последните четири правителства и депутати в последните два парламента. Това се казва в позицията на Българска стопанска камара (БСК) (вижте прикачените документи).

Според Камарата не трябва да се включват и представители на администрацията на Президента и не трябва да се запазва по изключение на ръководния състав, ангажиран с европейските фондове.

От Камарата искат да се предприемат структурни промени в състава на правителството, като например сливане на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС)

При осъществяването на структурните промените от БСК настояват да бъде съхранена структурата на настоящите министерства, но да се намалят политическите кабинети и да се централизира формирането и управлението на съответните ключови политики.

Също така се иска прозрачност на публичната администрация чрез публикуване в интернет на цялата входяща и изходяща кореспонденция на централните и местни администрации, с изключинеие на класифицираната информация, приходите и разходите на държавните и местните администрации, азрешителните режими за инсталации за възообновяема енергии и др. 

Във връзка с провеждането заседанието на Обществения съвет към бъдещото служебно правителство от БСК са изпратили позицията си на президента.

Асоциация на индустриалния капитал в България

От Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) заявиха, че приветстват и подкрепят инициативата на президента да създаде Граждански борд, който да подпомогне подготовката и гарантирането на честни парламентарни избори.

Настояваме водещи да бъдат следните принципи: почтеност, справедливост, реалистичност и публичност. Това трябва да са и водещите изисквания към всеки индивидуален член на бъдещия служебен кабинет, както, впрочем, и на членовете на всеки следващ кабинет. Уверени сме, че така може да се върне доверието сред обществото ни, доверие, чийто дефицит отчетливо всички ние усещаме, се казва в позицията на Асоциацията (вижте прикачените документи).

От АИКБ искат категорично недопускане на всякакви опити за преразглеждане на механизма на валутен борд – както по отношение ниво на обменен курс, така и като времеви ограничения, смекчаване на условия и т.н. Те също така настояват за недопускане на преустановяване или забавяне на работата на държавната и местните администрации, включително запазване на установените графици и темп на работа по инфраструктурните проекти, както и програмите с европейско финансиране.

Гарантиране на ефективен контрол над дружества с монополно положение на пазара, произтичащо от държавна регулация. Като организация с членове – водещите публични компании в България, както и като член на Европейския център на работодателите и предприятията с публично участие и предприятията, предоставящи услуги от общ интерес (СЕЕР – социален партньор на европейско равнище), АИКБ категорично настоява дружествата с монополно положение да бъдат задължени да разкриват информация по реда на ЗППЦК, искат от Асоциацията.

Според АИКБ тези дружества трябва да декларират приемането на принципите на Националния кодекс за корпоративно управление – за държавните предприятия и организации това може да стане с директно разпореждане от страна на принципала, а за останалите частни субекти – например чрез акт на съответния държавен регулатор (ДКЕВР, КРС, КЗК). Постигането на такава отчетност ще доведе до публичност, проследимост на ценообразуването, прозрачност в разходите на тези дружества, а гражданското общество ще има лесен достъп до информация, към която оправдано проявява чувствителност, смятат от АИКБ.

Тази мярка ще постигне и дългосрочен стабилизиращ ефект по  цялата верига на ценообразуване на услугите и продуктите, които тези дружества предоставят. Успоредно с това, служебният кабинет да подготви и текстове на антимонополно законодателство, адекватни на установените с години най-добри световни практики, отбелязват още от АИКБ.

КНСБ

КНСБ излезе с пакет от мерки за намаляване на цените на ел. енергията, компенсиране на доходите и неотложни законодателни промени (вижте прикачените документи), който е представен днес по време на консултациите при президента. 

От КНСБ искат потребителят на електроенергия да заплаща цената, отразяваща разходите за нейното производство, пренос и разпределение. Това според КНСБ е базовата (справедлива) цена. В максимална степен да се ограничи прякото включване в цената на крайния потребител на добавки за „зелена енергия” и за „кафява енергия”, като разликата се компенсира по механизми, определени от държавата. По официални данни на НЕК ЕАД добавките за „зелена енергия” и за „кафява енергия” възлизат на 9.52% от крайната цена за 1 квтч. eнергия /съответно 7.08% за „зелена енергия” и 2.44% за „кафява енергия/. Директното пренасяне във фактурите на двете горепосочени добавки не са единственият начин за изпълнение и остойностяване на разходите, произтичащи от европейските директиви, засягащи зелената енергия и комбинираното производство, заявяват от КНСБ.

Също така от синдиката иската създаване на държавен национален фонд „Зелена енергия”, който да изкупува зелената енергия, произвеждана в страната, както и да се промени структурата на т.нар. ценови „микс”, по който НЕК продава електроенергия.

КНСБ също така настоява за приемане на решение за увеличаване на минималната работна заплата за страната от 310 на 340 лв..

Гражданско движение "ДНЕС"

Във връзка консултациите при президента за създаване на Обществен съвет към бъдещото служебно правителство се и от Гражданско движение "ДНЕС" изказаха своята позиция (вижте прикачените документи), като изразиха недоволство, че целта на формиране на Съвета е "недокрай изяснена".

Според  предварителния анонс, Съветът ще е "консултативен орган към Служебното правителство за сътрудничество при вземане на решения, формиране на позиции, становища и приемане на инициативи от служебното правителство за развитие и провеждане на публичните политики в полза на българските граждани при спазване на принципите на публичност и прозрачност". От тази формулировка оставаме с впечатлението, че от Съвета ще се очаква да легитимира решенията на бъдещото Служебно правителство. Считаме този подход за имитация на прозрачност и публичност, но не и за истинска готовност за съобразяване с очакванията и исканията на българските граждани, коментират от ГД "ДНЕС".

Обявеният формат, включително персоналният състав на Съвета са формирани по неясни критерии, не отчитат реалното участие на структурите на гражданското общество в актуалните процеси в страната – не само от последните дни, но и от последните години, смятат от ГД "ДНЕС. Според тях сформиращият се обществен съвет представлява разширено копие на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

*В прикачените документи може да видите позиции и предложенията на КНСБ, БСК, ГД "ДНЕС" и АИКБ

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...