Какво представлява инженерингът?

31.10.2022 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Инженерингът е приложение на науката и математиката за разрешаване на множество проблеми. Докато учените и изобретателите създават иновации, инженерите са тези, които прилагат откритията в реалния свят
Какво представлява инженерингът?
Снимка: pixabay.com

Инженерингът е приложение на науката и математиката за разрешаване на множество проблеми. Докато учените и изобретателите създават иновации, инженерите са тези, които прилагат откритията в реалния свят.

Способността да вземе една абстрактна идея и да я претвори в реалност, която е практична и икономически ефективна, е това, което отличава инженерството от науката и математиката. Много от нещата, които използвате в ежедневието си, са дело на инженерите: сгради, пътища, мостове, превозни средства (коли, самолети и лодки), компютри и други електронни устройства.

Екипът на списание Инженеринг ревю споделя, че с непрестанното развитие на науката, продължават да нарастват и новостите в инженерните услуги.

История на инженеринга

Инженерството произлиза от изобретяването на колелото, а самият термин идва от английската дума за инженер, датираща от четиринадесети век, когато е означавала „някой, който конструира военни двигатели като катапулти и други обсадни машини“. Това военно значение все още може да се види в употреба днес в Кралския инженерен корпус и Инженерния корпус на армията на САЩ.

Инженерингът се развива отвъд военните приложения и започва да се прилага към цивилни структури като мостове и сгради, което довежда до създаването на термина гражданско инженерство, за да се разграничи от оригиналната област на военното такова.

Примери за тази дейност в миналото са пирамидите в Гиза, в Стоунхендж, Партенона. Примерите за инженеринг днес са безбройни заради многобройните области, появили се в сферата.

Задачите на инженерите днес

Инженерите днес разрешават доста повече задачи: участват в проектирането, оценката, разработването, тестването, модификацията, проверката и поддръжката на широка гама от продукти, структури и системи. Това включва всичко – от препоръчване на материали и процеси, надзор на производствени и строителни процеси и провеждане на анализ и разследване на неизправности, до предоставяне на консултантски услуги и преподаване на инженерство на студенти и стажанти.

Много от сферите на инженеринга разполагат с камара на инженерите, което представлява национална организация на всички специалности, свързани с конкретната сфера. Учредителните им събрания, устройството и организацията на дейността им се уреждат със закон.

В областта на индустриалното инженерство в България има дългогодишни традиции и безспорни постижения. Професионалната информация за технологии и оборудване за индустриален инженеринг у нас се предлага от списание Инженеринг ревю. На сайта на списанието са достъпни статии и всякаква полезна информация за новости в областта на индустриалните технологии.

Какви видове има?

Има различни видове инженеринг, често разделени на области, в които работи даденият инженер. Инженерите, работещи в нефтената и газовата промишленост, могат да бъдат петролни инженери, докато тези, работещи по проекти, свързани със земеделието, могат да бъдат наречени селскостопански инженери.

Примери за различни приложения на инженеринга са:

  • Автоматизация – инженерите по автоматизация използват технология, за да подобрят, рационализират и автоматизират производството на електроенергия, складовата дистрибуция, добива и много други процеси, за да се намали необходимостта от човешка намеса и да се увеличи максимално ефективността. Те са отговорни за планирането, прилагането и наблюдението на такава технология;

  • Проектиране – специалист по проекти управлява технически или инженерни задачи. Те работят със заинтересованите страни на всички нива, с цел координиране на бюджетирането, персонала и планирането на проекти. Те са тези, които гарантират, че всеки проект е завършен навреме и в рамките на бюджета;

  • Планиране – специалистите по планиране определят и разработват най-подходящите и икономически жизнеспособни строителни и инженерни методи за проекти. Те участват в етапите на разработка и присъстват на място по време на изграждането, за да наблюдават процедурите. Отговорност на инженера по планиране е да оцени графика за проекта и да гарантира, че очертаните крайни срокове са спазени. Те работят в тясно сътрудничество с ръководители на обекти и други специалисти, за да подсигурят клиентите, че проектът върви по график и доставките на материали са достатъчни;

  • Архитектура – архитектурното, известно още като строително, е дисциплина, която се занимава с аспектите на планирането, проектирането, изграждането и експлоатацията на сгради, анализ и интегриран дизайн на екологични системи (спестяване на енергия, водопроводи, осветление, противопожарна защита, електрически енергийни системи), структурни системи, поведение и свойства на строителни компоненти и материали и управление на строителството. За да го постигнат, те използват поредица от усъвършенствани изчисления, необходими за определяне на най-лошия сценарий(и) и възможни рискови фактори за конкретната система.

Не само изброените, но и много други сфери на инженерството, се нуждаят от припокриване на различни специалности за финализиране на проекта.

Един строителен инженер може да се нуждае и от разбиране на структурното инженерство или авиокосмическият такъв може да има нужда от разбиране на аспекти на електрическото или компютърното такова.

Тези случаи са още известни като интердисциплинарен инженеринг и включват производствено, акустично, корозионно, аерокосмическо, автомобилно, компютърно, текстилно, геоложко, материално и ядрено инженерство.

Защо е важен инженерингът?

Инженерингът е част от човешката история, под една или друга форма, от хиляди години. С нарастването на знанията и разбирането ни за науката и математиката, нашият инженерен опит и компетентност също са се подобрили.

Днешните професионалисти използват най-напредналите технологии, заедно с установени научни принципи, за да прилагат авангардно инженерство и решения и иновации към предизвикателствата в реалния свят.

От проектирането на транспортни системи до захранването на домовете ни, инженерството е навсякъде около нас, чак до устройството, което използвате, за да прочетете това.

Никой не знае как точно тези професионалисти биха могли да променят обществото в бъдеще, но е гарантирано, че ще го направят. Наред с новите и иновативни технологии постоянно се появяват нови инженерни работни места. Тъй като нашите научни познания ще продължат да напредват, инженерингът ще намери начини да вземе тази нова информация и да я приложи в околния свят, за да го направи едно по-добро място за живеене.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...