Конференцията на ООН за борба с климатичните промени бе открита днес в конгресния център в южноафриканския град Дърбан. За това информира "Франс прес", цитирана от БТА.
На форума, който ще продължи 12 дни, присъстват 183 участници от общо 194-те страни в преговорния процес за климата. Те ще се опитат да дадат тласък на разговорите за бъдещето на Протокола от Киото. Това е единственият международен договор, който определя общи цели за намаляване на емисиите от парникови газове. Документът бе приет през 1997 г. и влезе в сила през 2005 г.
Развиващите се страни, подкрепени от множество неправителствени организации и обществени движения, настояват за потвърждаване на приетите от развитите страни ангажименти за борбата с климатичните промени след изтичането на действието на документа. Протоколът от Киото спира да важи през 2012 г.
Островните държави са най-застрашени от климатичните промени. Те настояват за спешно споразумение във връзка с климата. Освен това те обвиняват индустриалните страни, които са най-големите източници на въглеродни емисии, че протакат важните решения. С това те нанасят тежък удар на хората, които са най-уязвими за промените в климата.
Съединените щати и Китай изпускат най-много въглеродни емисии. Двете държави също така са сред страните, които се опитват да забавят постигането на глобално споразумение за климата, посочва АФП.