Разходите в държавния бюджет продължават да се увеличават. Бюджетните дефицити са много лоша новина за бизнеса и съответно за хората, тъй като те трябва да бъдат покрити или чрез задържане на разходите, или чрез по-високи данъци. Това заяви икономистът на Института за пазарна икономика Калоян Стайков.
Според експерта трябва да има по-строга фискална дисциплина и намаляване на разходи, а пък допълнителни приходи би трябвало да се използват за покриване на дефицита.
„Мерките трябва да са насочени към актуализация на разходите, защото от 2009 г. насам, когато започна кризата у нас, държавните разходи не са се свивали. Прогнозата беше тази година да бъдат по-ниски спрямо миналата“, заяви Стайков.
Икономистът коментира, че докато бизнесът реагира адекватно на кризата и е започнал да орязва разходите си в различни насоки, то администрацията не е направила подобно нещо, а дори напротив – поела е по друга посока.
„Очакваше се кризата да свърши до година-две и всичко да се върне по старо му – да се върнат високите приходи и съответно те да покрият високите разходи, но това не се случи. Частният сектор се приспособи към новата ситуация, с по-ниски разходи, но държавата не го е направила и това нещо предстои да се случи. Алтернативата е да продължат да се трупат бюджетни дефицити и държавни дългове”, каза експертът.
Стайков е категоричен, че трябва да се работи за намаляване на държавния дълг и мерките трябва да са насочени в посока актуализация на разходите.
Преди няколко дни стана ясно, че държавният дълг е нараснал с 957 млн. евро от началото на 2015 г. към края на юни месец. В края на миналата година той е бил в размер на 11,300 млрд. евро, а за първото шестмесечие на настоящата година е достигнал 12,257 млрд. евро. Задълженията на държавата се равняват на 28,7% от брутния вътрешен продукт на страната.