Калфин: "България трябва да развива икономическите връзки с Косово"

22.03.2008 | 12:20
по статията работи: Апостол Апостолов
"Признаването на Косово е всичко друго, но не и прибързан акт", смята министърът на европейските въпроси Гергана Грънчарова
Калфин: "България трябва да развива икономическите връзки с Косово"

"България трябва да развива икономическите връзки с Косово. Вече има доста български бизнесмени, които работят в Косово и косовски бизнесмени - у нас. Контактите ни с косовската страна на равнище бизнес вървят доста активно. Това каза в предаването "Седмицата" на Дарик радио вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин.

Той подкрепи тезата си за добре развиващите се бизнес отношения между България и Косово, като припомни скорошното посещение на заместник-министъра на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев, заедно с български бизнесмени, в най-младата страна на Балканите.

Министър Калфин изрази готовност държавата да помогне с каквото е необходимо за продължаването и развитието на икономическите отношения на двете страни.

Отношенията ни със Сърбия през последните две години може би бяха най-добрите от цялата история на отношенията ни досега, смята министърът на външните работи. Очевидно, че след решението на България да признае независимостта на Косово, надали двете страни ще могат да продължат отношенията си по същия начин, допълни Калфин.

"България ще направи необходимото въпросът за Косово да бъде изведен извън скоби и възможно най-бързо връзките между двете страни да се завърнат в обичайното си русло, посочи Калфин и допълни, че каквото и действие да предприеме Сърбия в посока към самоизолация, то наказва повече Сърбия отколкото България.

Калфин заяви още, че снощи говорил с нашия посланик в Белград, който е съобщил, че до този момент в консулските служби и в посолството не е постъпил нито един сигнал от българин, че някоя сръбска институция си е надвишавала правомощията.

"Косово е една млада държава, с висока степен на ангажираност по отношение на поетата от нея отговорност. Точно поради тази причина външният министър предложи и правителството го подкрепи в решението си установяване на дипломатически отношения с Косово. По този начин на практика и българската държава призна най-младата държава не само в Европа, но и в света. Това каза Гергана Грънчарова, министър на европейските въпроси в интервю за предаването “Събота 150" на БНР.

Признаването на Косово по мое лично мнение е всичко друго, но не и прибързан акт, посочи още министър Грънчарова, цитирана от Агенция "Фокус". По думите й то е било навременно, адекватно и решително.

На въпрос за това защо България е признала Косово заедно с други две страни - Унгария и Хърватия, министърът по европейските въпроси отговори, че това е въпрос на тактически подбор на времето.

По думите на Грънчарова, по този начин България е искала да покаже ангажираност с европейската политика. По отношение на българите в Косово тя обясни, че ситуацията там, с изключение на Косовска Митровица, е напълно спокойна.

“За българската общност, т. нар. "горани" в Косово, по наш анализ се показва, че техните права са защитени от самата Конституция, а и самото признаване дава възможност за една още по-голяма грижа за тази общност”, каза още Гергана Грънчарова.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....