Калфин: Въпросът за задържането на Агим Чеку е юридически

26.06.2009 | 17:21
по статията работи:
По-рано днес сръбският президент Борис Тадич заяви, че очаква обяснение от България заради освобождаването на Чеку
Калфин: Въпросът за задържането на Агим Чеку е юридически


"Не бих искал този въпрос да се отразява на двустранните отношения със Сърбия". Това заяви вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин по повод освобождаването на бившия косовски премиер Агим Чеку.

Калфин обясни, че в никакъв случай не би искал да прави политически един юридически въпрос.

"Българският съд е преценил правните аргументи по начин, по който би трябвало да се очаква. Има международни конвенции, които дават защита на г-н Чеку, когато идва в България", обясни още външният министър, цитиран от БНР и БГНЕС.

По-рано днес сръбският президент Борис Тадич заяви, че очаква обяснение от българските власти във връзка освобождаването на бившия командир на Армията за освобождение на Косово. Според него решението на българското правосъдие не допринася за най-добрите отношения между Белград и София.

Тадич подчерта, че Сърбия уважава принципите на международното право и своите международни задължения по отношение на Интерпол. "Ще продължим да даваме своя принос за помирението, но условието за това е всички, които са обвиняеми, да бъдат подлагани на процес", добави сръбският премиер.

Според него Сърбия има подобно отношение към своите граждани и очаква така да се отнасят и представителите на всички съседни държави, а по думите му „господин Чеку е гражданин на Сърбия".

"Сърбия ще продължи да изгражда най-добрите възможни отношения с България и да помага за борбата срещу престъпността и за помирението след тежкия конфликт в района на бившата СФРЮ през 90-те години на миналия век", заяви Тадич.

Западни дипломати, които добре познават сръбската политическа сцена, заявиха пред Дарик радио, че реакциите на Тадич са умерени, защото изходът по освобождаването на Чеку можеше да се очаква и той съвсем не представлява изненада за сръбския политически връх.

Те оценяват, че добросъседските отношения между Белград и София не са застрашени. Нещо повече, Сърбия разчита на българската помощ за евроинтеграционните процеси, така че според тях реакцията на Тадич е рутинна и очаквана, в рамките на добрия тон, без излишни политически страсти и илюзии.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...