Целта за бързо влизане в еврозоната, която се поставя сега, е нереалистична и абсолютно грешна. Това заяви евродепутатът и бивш вицепремиер и министър на външните работи Ивайло Калфин в рамките на форума "България - накъде след кризата".
Според него, ако страната ни не потърси различен модел на политиката - с по-дългосрочно виждане и европейски приоритети, след излизане от кризата тя ще влезе в нова тежка криза, пише Dariknews.bg.
Ето какво коментира още Калфин:
Аз в момента не виждам мерки, които действително ще направят българската икономика интегрирана в бъдещата, следкризисна европейска икономика. По-скоро чувам министъра на икономиката каза преди малко, че на кризата и се вижда краят. Това го чуваме и от министъра на финансите. Премиерът каза: Aз не съм оптимист, тя ще продължи по-дълго.
Ние се занимаваме с това - с краткосрочни мерки, които да решават краткосрочни проблеми. Инструментите за тези мерки все повече ще намаляват. Докато все още има възможности, действително България трябва да направи така, че след кризата тя да бъде една много по-интегрирана страна в европейската икономика. Има три етапа на действие на правителството при настъпване на кризата.
Вижте какво правят в Европа правителствата, вземат се мерки по отношение на финансовата система, по отношение на стимулиране на търсенето - нещо, което у нас не се прави, вземат се мерки по отношение на увеличаване на доверието. Във финансова криза виждаме, че във всички европейски страни фискалната политика минава на втори план.
Според бившия вицепремиер кризата е един преход и икономиката ще бъде различна след кризата: Например много работни места няма да се възстановят. За сметка на това ще има нов тип работни места. Той добави, че според него звучат учудващо думите на премиера за това, че няма единна рецепта за излизане от кризата, пише Агенция "Фокус".