Калфин: Институциите реагираха неадекватно в случая с КТБ

21.07.2014 | 19:23
по статията работи: econ.bg
КТБ е проблем на политиците поне до този момент, докато квесторите не си свършат работата
Калфин: Институциите реагираха неадекватно в случая с КТБ

Има пълна неадекватност на европейското поведение по отношение на случилото се с банките в страната. Умишлено се наливаше масло в огъня. Това коментира Ивайло Калфин пред БНТ.

По думите му Корпоративна търговска банка (КТБ) е проблем на институциите и на политиците поне до този момент, докато квесторите не си свърщшат работата и не покажат каква е реалната ситуация на балансите.

„Има пълна неадекватност на европейско поведение спрямо банката. Това беше една банка, която – пак казвам, не знам какво й е състоянието, но тя нарочно беше разклащана от различните институции, които се постараха много и политици, които наливаха масло в огъня“, смята Калфин.

По негово мнение кризата с КТБ нямаше как да бъде предотвратена дори и България да беше част от банковия надзор, доколкото този съюз в момента се изгражда.

„Още повече че КТБ не би попаднала под този надзор, по-големите банки биха били там“, добави Калфин.

По думите му целта да станем част от банковия надзор е именно за в бъдеще да бъдат предотвратени подобни кризи като случилата се с КТБ.

Калфин не отрече, че казусът е започнал от спора между Делян Пеевски и Цветан Василев, но подчерта, че в последствие са се намесили и политически интереси.

„Търсеше се партийния интерес. Никой не си сдаваше сметка, че разклащането на тази банка ще засегне пряко националната сигурност“, коментира Калфин.

Според него няма съмнение, че разклащането на КТБ е било умишлено и зад него стоят целенасочени действия в тази посока.

„Единственото стабилно нещо в България бяха банките и Валутния борд и ние и към това посегнахме“, добави Калфин. 

Припомняме, че по-рано през деня мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев коментира, че той и банката са поставени в тази ситуация в резултат на перфектно организиран план с участието на определени медии, а също и на служители на българската прокуратура и Българската народна банка, които се използват като инструменти от определени български политически кръгове.

Припомняме, че в началото на миналата седмица (14 юли) президентът Росен Плевнениев категорично подчерта, че страната трябва да влезе в единния банков надзорен меганизъм на Европейския съюз. Това ще бъде първата стъпка на присъединяването на страната към европейския банков съюз.

Президентът поясни, че банковите депозити до 100 хил. евро в България са гарантирани по закон и правителствоторазполага с ресурс за това. Относно проблемите в банковия сектор, той заяви, че цялата мощ на държавата ще бъде насочена към това извършителите на престъпления да бъдат наказани с цялата строгост на закона.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...