Студентите да се чувстват като част от елита на България, но да не чакат от държавата да им отпуска пари по европейски програми, а сами да участват в тях. Това заяви евродепутатът Ивайло Калфин по време на лекцията си във Варненския свободен университет (ВСУ) „Черноризец Храбър", посветена на образованието и достъпъпа до пазара на труда в ЕС.
Според него проблемът със стажовете, както и липсата на заеми за студентска мобилност, са сред основните причини, които спират младите хора да се възползват от предимствата на европейската програма „Еразъм".
"Пишете на правителството за необходимостта от облекчаване на процедурата за признаването на дипломи за висше образование, получени в европейските университети, подчерта евродепутатът. Съществуващите регламенти в момента поставят в неравностойно положение на пазара на труда специалистите, завършили в чужбина и у нас", смята Калфин. Като пример за това той посочи назначенията в държавната администрация, където висшист с европейска диплома трябва да премине дълга и скъпа процедура, за да я легализира. Това го забавя с поне 6 месеца, през което време младият човек нито може да работи, нито да продължи обучението си, каза евродепутатът.
Лекцията на Калфин във ВСУ „Черноризец Храбър" е първата от планираните срещи с българските студенти за това дали те познават образователните програми на ЕС и възможностите за търсене на работа в чужбина след дипломирането си. Те са част от най-новата инициатива на Европейската комисия „Младежта в движение", припомниха от висшето училище. Предложенията на младите хора ще бъдат внесени в Европейския парламент, добавиха оттам.
Предстои да излезе статистика на ЕК за качеството на европейските университети, като уверявам ви, работодателите вече не правят разлика дали кадрите са с диплома от държавно или частно висше училище, подчерта Калфин. И добави, че двата сертификата на ВСУ - ECTS Label и DS Label, го нареждат сред първите университети в Европа по качество на образованието.