Камери превръщат Чикаго в най-стриктно наблюдавания град в САЩ

06.04.2010 | 15:41
по статията работи: econ.bg
Хиляди камери създават огромна интегрирана мрежа за наблюдение в града
Камери превръщат Чикаго в най-стриктно наблюдавания град в САЩ

За по-малко от десетилетие и малко опозиция, Чикаго вече е опасан от камери за наблюдение, разположени по улиците и сградите, по линиите на градския транспорт. Мрежата покрива по-голямата част от града , а властите могат да наблюдават случващото се в Чикаго в специален център. Това вече е възможно и в някои патрулиращи полицейски коли, коментира АП.

„Не вярвам друг град в САЩ да има такава широка и интегрирана мрежа", изтъква Майкъл Чертоф, бивш министър на вътрешните работи в страната. В Ню Йорк например от инсталираните над 4,3 хил. камери в метрото, половината не работят. В Балтимор пък в системата не са свързани камерите в училищата и така видео диспечерите не могат да извикат веднага помощ в случай на инцидент, както е в Чикаго.

Дори и в Лондон, градът с най-много камери за наблюдение в света, частните камери не са интегрирани в обществената система. По изчисления в британската столица има около 500 хил. камери.

Повечето критици смятат, че тези камери превръщат живота ни в гигантски Биг Брадър. Жителите на Чикаго обаче ги приемат като част от живота им. Освен че записва сделки с наркотици, кражби и убийства, мрежата от камери помага при спешни случаи и реакцията никога не е била толкова бърза, изтъкват местните власти. Например, само за няколко минути може да се вдигне тревога, ако камерите засекат изоставен пакет.

Всъщност камерите помагат и за разкриване на смъртта на училищен директор преди месеци. Според приятелите му той е бил закаран в близост до езерото Мичиган и е застрелян с куршум в главата. Записите от камерите обаче показват, че той е пътувал сам и никой не го е следвал, нито пък той е следвал някого. Така че смъртта му се определя като самоубийство, а не като убийство. „Не знаем какви мисли са минавали през главата му, но със сигурност знаем, че е бил сам", коментират полицаите.

Властите не искат да обявят точния брой на камерите, наблюдаващи Чикаго. Всичко започва преди около 10 години и дузина устройства, монтирани в Грант Парк. След това се поставят и 6,5 хил. камери в училищата, а никой не се наема да изброи частните охранителни камери, които също са част от мрежата. От 2006 година досега са направени около 4 хил. ареста с помощта на камерите.

Градът вече привлича все повече администратори, чиято мисия е да разучат системата и да се убедят в нейната ефективност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....