Британският премиер Дейвид Камерън представи визията си "за една по-справедлива Великобритания" в обширно интервю за британския в. "Дейли телеграф". Камерън увери, че ще работи за това заплатите на шефовете на компаниите да бъдат одобрявани чрез гласуване на акционерите, предаде БТА.
Високите заплати на изпълнителните директори на британските компании се превърнаха в повод на нарастващо безпокойство за британските политически сили, тъй като обикновените британци са разгневени заради задълбочаващата се пропаст между богатите и бедните в страната, отбелязва Ройтерс по повод интервюто на премиера.
Заплатите на повечето британци почти не се повишиха през изминалите няколко години, докато шефовете на големите компании продължиха да получават големи суми въпреки лошите резултати на фирмите им.
Очаква се до края на този месец британският министър за бизнеса и иновациите Винсънт Кейбъл да публикува доклад относно заплатите на корпоративните шефове и относно правата на акционерите при определянето им. Камерън обаче изпревари този доклад като подчерта плана си за реформи в тази насока. Той увери, че ще настоява на акционерите да се дадат повече правомощия, за да имат те дума при определяне на заплатите на директорите.
В интервюто Камерън защити британското вето от декември относно промените в европейските договори с цел по-доброто финансово регулиране в ЕС. Той подчерта, че е направил това, защото предложенията не са били в интерес на Великобритания, а не както някои подозират, за да сложи край на разделението в редиците на торите по европейските въпроси.
Премиерът посочи още, че ще се бори за единството на Великобритания въпреки плановете на правителството на шотландските националисти за референдум след 2014 г. относно независимостта на Шотландия. Камерън увери, че няма да включи в следващия британски бюджет искането на коалиционните му партньори - либералдемократите - за данък върху луксозните недвижими имоти.
Премиерът попари и надеждите за премахване на 50-процентния данък върху доходите за хората, печелещи повече от 150 000 лири на година, въпреки критиките, че този налог е наказание за бизнеса.
Дейвид Камерън разкри още в интервю за Би Би Си, че Великобритания ще блокира налагането на европейски данък върху финансовите транзакции, предаде БНР.
Според премиера, Франция е свободна сама да наложи такъв данък, ако желае, без да ангажира другитe от Европейския съюз. Камерън смята, че евентуалното налагане на такъв данък трябва да бъде решено на ниво Г-20."Ако останалата част на света не се съгласи всички да имаме подобен данък, ние няма да подкрепим такова редложение", категоричен е британският премиер.