През ноември 2017 година икономиката на Канада отбеляза най-силен растеж от шест месеца насам благодарение на подем във всички по-важни сектори - от промишлеността и добива на петрол и природен газ, до сектора на недвижимите имоти, показват данни на официалната канадска статистика.
Брутният вътрешен продукт на Канада се повиши през ноември с 0,4% на месечна база до 1,769 трлн. канадски долара (около 1,427 трлн. американски долара) след стагнация през октомври, потвърждавайки осредните очаквания на финансовите пазари от отбелязвайки най-добра експанзия от май 2017-а година.
Подкрепа за икономическия подем през ноември оказва нарастването с 0,8% при индустриите, свързани с производството на стоки, като промишленият сектор скочи с 1,8%, отбелязвайки най-солиден растеж от февруари 2014-а година благодарение на увеличаване на производството на автомобили и на части за тях. Добиването на петрол и на природен газ пък се повиши с 1,6%, тъй като някои от енергийните съоръжения продължават да се връщат към нормалния си производствен капацитет след обичайните ремонтни дейности, стартирали към средата на септември.
В сектора на услугите се отличава пазара на недвижими имоти, който нарасна през ноември с 0,4%, тъй като активността на агенти и брокери се увеличи за четвърти пореден месец с оглед на по-големите продажби на жилища в регионите на Онтарио и Албърта. На годишна база БВП на Канада нарасна през ноември с 3,5%, докато очакванията на финансовите пазари бяха за запазване на октомврийското темпо на растеж от 3,4 на сто.
По-рано този месец Канадската централна банка повиши основната си лихва с четвърт процентни пункта до 1,25%, отчитайки солидните данни за заетостта и повишаващата се инфлация, като това беше трето повишение през последните седем месеца.
Банката обаче сигнализира за постепенен и предпазлив подход към по-нататъшното увеличаване на лихвените ставки, предупреждавайки за наличието на несигурност, свързана с бъдещето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия между Канада, САЩ и Мексико (NAFTA), което вероятно ще отрази негативно върху икономическия растеж.