Продължават изслушванията на кандидатите за комисари в новата Европейска комисия – днес (15.01.10) е последният ден, в който евродепутатите ще изпитват кандидатите в Брюксел. В понеделник и вторник (18 и 19 януари) изслушванията ще се проведат в сградата на ЕП в Страсбург. Пред комисиите днес се изправят кандидатите за комисар по селското стопанство – Дасиан Чиолос и по климата - Кони Хедегаард.
Румънският кандидат Дасиан Чиолос, бивш министър на селското стопанство в северната ни съседка през периода октовмри 2007 – декември 2008 година, посочи за свой основен приоритет определяне на перспективите пред Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2013 година. Според Чиолос ОСП трябва да почива на три основни стълба. На първо място той сочи преките плащания за селското стопанство, които играят голяма роля за стабилността на доходите. Румънският кандидат смята, че трябва да се анализира начина, по който се извършват плащанията и да има по-голяма справедливост при разпределението на отделните региони.
Като приоритет номер две Чиолос иска да реализира привеждането в действие на механизми за регулиране на пазарите, които да служат за целите на ОСП и да коригират големи флуктоации на пазара при нужда. Чиолос заяви, че ЕС не може да си позволи големи кризи в селското стопанство, подобна на тази с протестите на европейските млекопроизводители заради ниската цена на млечните продукти.
Приоритет номер три за Дасиан Чиолос е преструктурирането на селското стопанство така, че да отговаря на борбата с климатичните промени и опазването на околната среда. Тук решаващо ще е сътрудничеството с комисаря по климата.
От своя страна досегашният датски министър на околната среда Кони Хедегаард представи паралелно с Чиолос своите приоритети като евентуален комисар по климата. Хедегаард желае развитие на т.нар. зелена икономика и счита, че икономическото развитие на Европа следва да бъде насочено към производство на енергийно икономични продукти. Това е начинът ЕС да се бори със САЩ и Япония, смята датският кандидат. За Хедегаард е от изключителна важност ЕС да задържи лидерската си позиция в глобален мащаб по отношение на борбата с климатичните промени и да превърне конференцията в Копенхаген в трамплин за налагане на философията „ограничете глобалното затопляне”. Бившият датски министър на околната среда призна, че резултатите от Копенхаген са далеч от очакванията, но призова евродепутатите да не нападат идеята за конференцията. „Нима допреди пет години си представяхте, че ЕС може единно да приеме и да се старае да изпълни толкова амбициозни цели за опазване на околната среда”, попита риторично Хедегаард.