Срокът за кандидатстване за подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво е до 15 юни. До тази дата всяко домакинство може да подаде заявление до районното кметство, че иска да му се смени безплатно старата печка с един от четирите варианта: централно топлоснабдяване или централно отопление на газ, където са възможни, както и с отопление на електричество (климатик) или отоплително устройство на пелети.
В момента в София 55 хиляди домакинства се топлят с въглища или дърва, обяви кметът Йорданка Фандъкова. Сегашната кампания за подмяна на печките е финансирана по оперативна програма "Околна среда" и може да помогне на 15 хил. домакинства. "Искането е доброволно и затова трябва разяснителна дейност сред гражданите, за да са убедени в ползата от подмяната на вида гориво", призова Фандъкова.
35% от замърсяването на въздуха в София идва от печките на въглища и дърва. При изгарянето им се отделят пепел и сяра във въздуха, от които най-потърпевши са членовете на домакинството, подчертават от общината.
Заявленията, подадени до 15 юни, ще дадат информация за интересите на домакинствата към предложените варианти за по-безопасно гориво за отопление. Получените данни ще покажат къде може да се развие ефективно топлопреносната или газопреносната мрежа в столицата. В останалите случаи ще се предоставят безплатно устройства на пелети или климатици.
Програмата за безплатна подмяна на старите печки ще действа до 2023 г. В нея като възможност за пречистване на въздуха на София отпадна безплатният монтаж на филтри на комините. Този вариант се смяташе за най-подходящ в ромските гета, тъй като другите предлагани възможности там са трудно приложими. По експертни оценки положителният ефект за въздуха от тези филтри не бил доказан.