От 1 юли сдруженията на собствениците може да подават формуляри за участие в проекта за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради с европейски средства. Това съобщи на пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Тя обяви началото на проекта, който се финансира по оперативна програма "Регионално развитие" и е на стойност 50 млн. лева. За обновяване могат да кандидатстват всички видове многофамилни жилища, които са проектирани до 1999 г., откогато влиза в сила нова наредба, според която строежите трябва да отговарят на изисквания за по-добра енергийна ефективност. Сградите трябва да бъдат минимум на три етажа с шест апартамента.
Очаква се по проекта да бъдат обновени близо 200 сгради.
Хората, които искат да направят енергийно обновяване на жилищата си с евросредства, могат да подадат заявление за интерес и подкрепа от етажната собственост до проектния мениджър в съответния район на планиране. Това обясни Десислава Йорданова, директор на дирекция "Жилищна политика" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, цитирана от БТА. След като сградата бъде одобрена, ще ѝ се направи оглед и ще се подготви индикативен бюджет на необходимите средства за обновяването ѝ.
Павлова уточни, че не е нужно да има регистрирано Сдружение на собствениците за първата стъпка. Достатъчно да е свикано общо събрание и етажната собственост да е решила, че ще прави обновяването на сградата. Регистрацията на сдружението е пета стъпка.
Ако въпреки удължаването на срока за подаване на оферти за Северозападния район, все още няма кандидат за проектен мениджър по процеса, министерството ще изпрати служебни мениджъри, които да подпомагат хората. По същия начин ще се подхожда и за районите, за които няма кандидати за извършване на обследвания на многофамилни жилищни сгради и изготвяне на технически паспорти.
Банката-оператор на Фонда за жилищно обновяване - Корпоративна търговска банка, ще предоставя нисколихвени кредити или банкови гаранции.
Проектните мениджъри ще запознаят сдруженията на собствениците на жилища с условията на кредитиране за 50-процентното съфинансиране на обновяването на сградите от фонда. Останалата сума за обновяване е по линия на ОПРР. Фондът е с капитал от 14 млн. лева - 13 млн. лева от ОПРР и 1 млн. лева от избраната за оператор банка. Чрез банката ще се отпускат нисколихвени дългосрочни заеми до десет години. Втора посока на кредитиране е чрез предоставяне на банкови гаранции срещу заплащане, с които хората ще могат и от други банки да поискат заем.
Ръководителят на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова даде пример, според който ако собственик на жилище вземе кредит от Фонда за жилищно обновяване в размер на 2500 лв., за да го върне за 8 години, ще трябва да плаща по 34 лв. месечни вноски.
След изплащането на кредита възвращаемостта от инвестицията в обновяването на сградата ще продължи от спестените енергийни сметки. Всички обновени сгради ще се освободят от данъци, като срокът ще зависи от класа на въведените енергоефективни мерки.
Представителите на етажни собствености, които желаят да ги обновят и имат нужда от информация, могат да я получат всеки четвъртък, когато е приемния ден. Въпроси могат да бъдат задавани и на официалния e-mail на проекта: eeproject@mrrb.government.bg, информират от МРРБ.