Информацията е актуализирана към 15:40 часа
Ако инвестирате в България, може да разчитате на оптимални условия за бизнес и на подкрепата на правителството за вашите инвестиции. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на срещата си с министъра на международната търговия на Канада Питър ван Лоън. Министър Трайков бе домакин на работна закуска на канадския гост, с когото разговаряха за отпадането на визите за български граждани и възможностите за инвестиции на канадски фирми в България, съобщиха от МИЕТ.
Предстои сключването на Споразумение за разширено икономическо и търговско сътрудничество (СЕТА) между ЕС и Канада. Очакваният ефект след като документът влезе в сила ще бъде около 40 млрд. долара увеличаване на стокообмена - около 30 млрд. долара в полза на ЕС и около 10 млрд. долара - в полза на Канада. Това създава потенциал и за разширяване на стокообмена между България и Канада, който в момента е 108 млн. долара (2009 г), подчерта министър Трайков. Той запозна министър ван Лоън с възможностите, които предлага нашата страна като инвестиционна дестинация.
Новият модел за икономическо развитие на България залага на приоритетно развитие на иновативните сектори, които имат висока производителност както в България, така и в останалите страни от ЕС, подчерта министър Трайков. Такива са например производството на лекарства, автомобилни части, медицинско оборудване, оптични уреди и други.
Канадски компании, специализирани в производството на автомобилни компоненти, могат да инвестират в България, стана ясно на срещата. Министър Трайков покани и фирми, които в момента проучват потенциални находища на газ в румънския шелф, да инвестират в България.
По време на срещата си с министър ван Лоън министър Трайков постави и въпроса за отмяна на визите за български граждани, които пътуват в Канада.
България е една от трите държави от ЕС (заедно с Чехия и Румъния), чиито граждани се нуждаят от визи на канадска територия. Това би увеличило подкрепата за предстоящото сключване на Споразумението за разширено икономическо и търговско сътрудничество между ЕС и Канада и е свързано със свободното движение на хора, посочи още министърът.
Среща на Бойко Борисов с Питър ван Лоън. Снимка: Правителствена пресслужба
Темата за въвеждането на безвизов режим за българските граждани от канадската страна също беше обект на дискусия между министър-председателят Бойко Борисов и Питър ван Лоън.
България вече е покрила всички критерии, които са взети предвид от ваша страна при отпадането на визовия режим за граждани на Хърватия, обясни премиерът Борисов. В същото време страната ни създава условия за развитие на търговско-икономическите отношения между двете държави. Усилията, които полагаме са насочени към борбата с корупцията и организираната престъпност, към осигуряване на сигурност за международните инвеститори в България", увери министър-председателят и допълни, че правителството се придържа към строга фискална политика.
„Бюджетът за следващата година предвижда под 3% бюджетен дефицит, както и запазване на размера на ниските данъци", допълни министър-председателят.
„Всички тези мерки и конкретни действия ни дават увереност, че се движите в правилната посока", заяви от своя страна Питър ван Лоън и увери Борисов, че ще постави на вниманието на колегите си от правителството обсъжданите в България въпроси. Според Лоън двете държави имат сходни виждания и разбирания по отношение на икономическата политика, съобщи правителствената информационна служба.
„За нас е изключително важно да бъде сключено Споразумението за разширено икономическо и търговско сътрудничество между ЕС и Канада", допълни Лоън. Очаква се преговорите по Споразумението да приключат през 2011 г.