България и Катар ще разработват и реализират съвместно проекти в областта на енергетиката, туризма, земеделието, инфраструктурата и обучението на кадри. За целта ще бъде създадена Българо-катарска компания за инвестиции, а смесената междудържавна комисия ще започне работа до две седмици.
Такава договореност постигнаха двете страни след среща между премиерите Бойко Борисов и Шейх Хамад Бин Джасем Бин Джабер ал Тани в столицата Доха. Българският правителствен ръководител и водената от него делегация са на тридневно официално посещение в Държавата Катар и Държавата Кувейт, информира пресцентърът на правителството.
Шейх Хамад ал Тани изрази увереност, че Катар има интерес да влага средства в проекти в България и даде да се разбере, че представената от него държава разполага с големи финансови възможности и е готова да влага в работещи проекти. Той съобщи още, че до края на годината арабската държава ще открие свое посолство у нас. Очаква се още в най-скоро време да бъде създаден директен полет между двете държави, съобщи по-рано днес Агенция "Фокус".
Днес ние се съгласихме за създаване на съвместна компания между двете страни. Тя ще разработва проекти в областта на енергетиката, земеделието, инфраструктурата, инвестициите. Не сме говорили за количество катарски инвестиции в България, но Катар е готов да инвестира. Това обясни Шейх Хамад Бин Джасем Бин Джабер ал Тани.
От своя страна Борисов подчерта, че при разговорите си двете страни са излезли от добрите пожелания и са се разбрани са конкретни сфери от българската икономика, в които Катар да вложи пари. Днес и утре министрите ще поработят върху смесената държавна компания между двете страни, която много бързо да подготви два-три до пет проекта в областите земеделие, енергетика, туризъм, инфраструктура и обучение на кадри, каза премиерът Борисов, цитиран от Dariknews.bg.
Един от важните за България въпроси в отношенията с Катар, а именно, доставката на втечнен природен газ от арабската държава, не получи конкретен отговор. Шейх Хамад ал Тани обясни, че страната ни е в списъка на Катар, но до една-две години едва ли ще се осъществи подобен транзит на "синьо" гориво.
Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката обаче беше подписан днес. Документът е основа за водене на преговори за проучване, добив, пренос и доставка на енергийни ресурси, както и за изграждане на необходимата за целта инфраструктура.
По-рано днес двете страни подписаха и междуправителствена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане. С този документ, който беше подписан от министъра на външните работи на България Николай Младенов и министъра на икономиката и финансите Юсеф Хюсеин Камал, се оформя двустранната договорно-правна база в областта на икономиката и инвестициите.