Катар иска да финансира изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

18.05.2015 | 16:41
по статията работи: econ.bg
Може да изнасяме към емирството минерална вода, пилешко месо и лекарства
Катар иска да финансира изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

Катар се интересува от инвестиции и финансиране на изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това стана ясно на среща между премиера Бойко Борисов и Негово Превъзходителство баща-шейх на Катар Хамад бин Халифа Ал Тани. Министър-председателят и българска делегация са на официално посещение в Доха.

На срещата българският министър-председател обясни, че страната ни иска да изгради нова ядрена мощност в Козлодуй, на площадката на съществуващата атомна електроцентрала.

„Там имаме изградени мощности още през 70-те години на миналия век, което ни дава предимството да разполагаме с готова инфраструктура и подготвени ядрени енергетици. След предсрочното закриването на първите 4 енергоблока, което беше условие за членството ни в ЕС, България взе решение да изградим нов модерен реактор от най-ново поколение, за да задоволим енергийните нужди на страната и успоредно с това да покрием най-високите екологични критерии“, подчерта Борисов.

Премиерът обясни, че България има подписано споразумение с американската компания „Уестингхаус“ за доставка на реактор, но в момента страната ни търси стратегически инвеститор. От своя страна шейх Ал Тани изразил интерес към енергийната стратегия на България и поискал да предоставим на Катар подробна презентация с информация за параметрите на проекта.

Борисов и Ал Тани разговаряха и за възможностите за доставки на втечнен газ от Катар за България.

„За България е много важно да диверсифицираме доставките на газ. Работим усилено по изграждането на интерконекторните връзки с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, с приоритет към връзката с Гърция. Това ще даде възможност да внасяме газ от терминалите за втечнен газ на гръцкото крайбрежие, защото преминаването на газови танкери през Босфора е невъзможно на този етап“, заяви Борисов.

Двамата се обединили около мнението, че задълбочаването на сътрудничеството в енергетиката е въпрос на взаимен интерес както между България и Катар, така и за Европейския съюз.

Негово превъзходителство Ал Тани прояви интерес към Тракийското съкровище и изрази желание българската изложба Епопея на Тракийските царе да бъде представена в Катар.

Други сфери с интерес към инвестиции са транспортната инфраструктура, енергетиката и земеделието, заяви шейх Фейсал бин Сауд Ал Тани, ръководител на направлението за бизнес развитие на Катарската инвестиционна агенция.

По време на разговорите е бил потвърден интересът на катарската страна за опериране на линията Доха-Варна. Конкретните възможности на морското ни пристанище ще бъдат проучени на посещение на катарска делегация у нас.

Особен интерес от катарска страна има и за обучение и обмяна на опит с български специалисти в сферата на управлението на въздушното движение.

В сферата на земеделието Катар има интерес да внася агнешко и телешко месо. Българската продукция привлича внимание, защото е биологично чиста, без ГМО, стана ясно по време на срещата. „Хасад Фууд“ е държавна компания създадена от катарския инвестиционен фонд, като с нея се обсъждат възможности български земеделски продукти да бъдат изнасяни на катарския пазар.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова представи транспортния вертикален коридор Истанбул- България-Румъния. Отново бе повдигната и темата за строителството на пътя Русе-Свиленград, като и двете страни декларираха интерес към изграждането на трасето.

Разширяване на икономическото сътрудничество бе обсъдено и на среща между икономическия министър Божидар Лукарски и катарския министър на икономиката и търговията Н.пр. Шейх Ахмад бин Джасмин бин Мохамад

Лукарски посочи, че страната ни би могла да изнася за Катар продукти на хранително-вкусовата промишленост, минерална вода, зърнени храни и други селскостопански стоки като агнешко и пилешко месо, лекарства и строителни материали. Той заяви, че за страната ни представлява интерес участието на наши инженерингови и строителни компании в предстоящи мащабни инфраструктурни проекти в Катар.

Според Лукарски катарски компании биха могли да реализират инвестиции у нас в сферата на инфраструктурата, недвижимите имоти, земеделието и туризма. По-конкретно българският министър представи на своя колега проекта за концесиониране и развитие на летище Стара Загора, възможностите на индустриална зона „Тракия“, както и на Национална компания „Индустриални зони“. Катарският му колега Шейх Ахмад бин Джасмин бин Мохамад прояви интерес към проектите и пое ангажимент катарската страна да ги проучи подробно.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...