Качествено кисело мляко ще има само при въвеждане на стандарти

30.04.2010 | 12:23
по статията работи: econ.bg
От МЗХ обещаха проверка на млякото, продавано за жълти стотинки в столични вериги
Качествено кисело мляко ще има само при въвеждане на стандарти

Българите ще могат да се насладят изцяло на качественото кисело мляко, едва когато се появят стандарти за качество на продукта. А те са готови и в тях е описан технологичният процес на производството на млякото, но не могат да влязат в сила, тъй като няма съгласие от страна на патентното ведомство да регистрира наименованието на стандарта. „Българско кисело мляко е географско означение, което е запазено и се притежава от две фирми - ЕТ "Зоров" и "ЕЛ Би Булгарикум". Това уточни Мая Макавеева, представител на Министерството на земеделието и храните, по време на дискусия за качеството на храните.

Собственикът на фирма "Зоров" също присъстваше на дискусията и заяви, че е готов още утре да даде право и на други фирми да ползват това означение, но само ако производството е качествено. "Ел Би" е държавна компания. Тя притежава този патент, само за да прибираме по 5 млн. евро от Япония, където се произвежда и продава истинското българско кисело мляко", смята Георги Георгиев, управител на „Лактина" ООД.

По време на разговорите производителите изтъкнаха и друг много сериозен проблем - липсата на качествена суровина. По данни на министерството на земеделието в момента в България има 200 хил. дойни крави, а само допреди години броят им е бил 700 хил. В момента внасяме суровина от чужбина, която дори не може да се закваси с нашите закваски, коментира още Георгиев. "Млечният ни пазар е уникат. Ако тук-там има истинско кисело мляко, то при сирената и кашкавалите нещата са страшни", допълни Георгиев. Той заяви, че е изпратил за проба част от тези млечни концентрати и от Министерството на земеделието не са могли да му обяснят какво точно е това.

В дискусията стана ясно още, че няма много признаци, по които потребителят да се ориентира за качеството на продукта. И истинското мляко може да трае 45 дни, уточни Зоров, който е председател и на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Той визира стария спомен за надути капачки на кофичките за кисело мляко и уточни, че това е признак на ниска хигиена и за наличие на дрожди и коли в продукта.  

По закон в продукт, носещ името "кисело мляко", не може да има добавки от растителен произход. Въпрос на интерпретация на всяка фирма е какво да е млякото - свежо или сухо и т.н., но не може да се слага растително масло, например, уточни Мая Макавеева.

Представителят на Министерството на земеделието и храните коментира още, че ще се сезира и ще извършат проверка на киселото мляко, продавано за 9 стотинки в някои вериги магазини в столицата. Това не може да се нарече търговска практика, защото България е член на Европейския съюз, а там търговия под себестойността на продукта не може да съществува. Дори и да е качествен продукт, тази промоция трябва да бъде проверена от Комисията за защита на конкуренцията, категорични бяха от бранша.  

Иначе контрол има постоянно, уверяват от Министерството на земеделието и от Националния ветеринаро-санитарен контрол. През 2009 година например са направени 93 хил. проверки на заведения за хранене и на търговската мрежа. Направени са 6 277 предписания за открити нередности, уточни д-р Татяна Николова от ведомството. Проверки се извършват и в производството, преди млякото да стигне до магазините, допълни още тя.

Липсват обаче достатъчно финансови средства и достатъчно контрольори. Производителите контрираха това изявление и заявиха, че тестовете за качество на млякото в Холандия например струват 2,50 евро, а у нас - 9 евро.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....