Британската компания British Petrolium ("Бритиш петролиъм") се опитва да инсталира втора система за сдържане на петролния разлив в Мексиканския залив от повредена нейна платформа, предаде АФП, като се позова на представители на американските власти. Под ръководството на федералното правителство "Бритиш петролиъм" ще монтира механизъм, наречен Q4000, който може да събира между 20 000 и 28 000 барела петрол на ден.
Той се състои в това кораб на повърхността да изгаря контролирано близо 10 000 барела петрол на ден. Този метод е бил избран поради рисковете от евентуалното транспортиране на събрания петрол до брега, предвид присъствието в района на голям брой плавателни съдове. Американската Служба за управление на минните ресурси разреши на компанията да изгаря до 12 000 барела петрол на ден. Британската компания планира да прави това в продължение на четири до шест седмици.
Използваният в момента метод, който се състои в изпомпване на изтичащия петрол по 1,5-километрова тръба, свързваща кораб на повърхността с повредената платформа, позволява да бъдат „улавяни" около 18 000 барела дневно. „Бритиш петролиъм" инсталира тази система на 3 юни след няколко неуспешни метода за сдържане на теча, последвал експлозията на платформата на 20 април, припомня БТА, цитирана от Dariknews.bg. Според най-новите оценки на американското правителство на ден в Мексиканския залив изтичат между 35 000 и 60 000 барела петрол на ден - много повече, отколкото се смяташе досега. Това е най-големият петролен разлив в историята на САЩ.
Междувременно "Бритиш петролиъм" поръча на компания, в която съдружник е и актьорът Кевин Костнър, 32 центрофуги за отделяне от водата на изтичащия от повредената нейна платформа в Мексиканския залив петрол, предаде ДПА.
Холивудската звезда разработва машините от началото на 90-те години на 20-и век заедно със своя брат, който е учен. „Може да изглежда като малко вероятен сценарий, че аз съм човекът, който осигурява тази технология в този момент, но, от моята позиция, е също толкова немислимо, че тези машини вече не са на място", коментира Кевин Костнър.
Центрофугите, които 55-годишният Костнър представи миналата седмица пред Конгреса, отделят петрола от водата и след това го рециклират на кораби в морето. „Това е ключът... Това несъмнено е начин за борба срещу петролните разливи през 21-и век", заяви актьорът пред телевизия Си Ен Ен. В момента натоварените със събран петрол кораби трябва да отиват често до брега, за да изсипват своя товар, в който водата е в съотношение 9 към 1 спрямо петрола. В своя филм от 1995 г. „Воден свят" Кевин Костнър предвиди глобалното затопляне и топенето на ледените шапки на полюсите.