Банковите депозити в Кипър, по-малки от 20 хиляди евро, няма да бъдат облагани с данък. Това гласят измененията в законопроекта, който кипърското правителство се очаква да прокара, уточнява агенция „Ройтерс“.
Облагането на депозити между 20 хиляди и 100 хиляди евро остава 6,75%, а за суми над 100 евро – 9,9%. Това е доста важна промяна в сравнение с предишното споразумение, продиктувано от финансовите министри на еврогрупата. По силата му облагането с 6,75% оставаше за всички суми под 100 хиляди евро.
Огромното недоволство – както на острова, така и извън него, обаче принуди лидерите да вземат спешни смекчаващи мерки в последните дни. Така дребните депозити се отърваха от облагане, като идеята беше сумата да бъде наваксана с увеличение на облагането на големите играчи от 9,9% на 15,6%.
Никозия обаче реагира остро на подобно предложение. Обосновката на политическия елит беше, че в такъв случай чуждестранните вложители – голяма част от тях идващи от Русия, ще се оттеглят и
това ще нанесе тежък удар по бизнеса в страната. Самите руснаци също осъдиха плановете на лидерите на ЕС и ги определиха като абсурдни и "нечестни".
Все още не е ясно в такава ситуация как точно ще се процедира със сумата, която евролидерите ще искат от Кипър. Тя възлиза на 5,8 милиарда евро, в замяна на 10-те милиарда евро, които ЕС ще даде на острова, за да стабилизира икономиката си.
В тези условия ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард напомни, че Кипър трябва да изпълни поетите си ангажименти относно спасителната помощ.
"Време е за конкретни действия и изпълнение на обещанията, които са дадени", изтъкна тя по време на финансова среща във Франкфурт.
Немският финансов министър Волфганг Шойбле пък се изказа доста остро относно инвеститорите, за които кипърските власти така се притесняват.
"За да инвестираш парите си в страна, в която се плащат по-ниски данъци, и в която контролът не е така затегнат, трябва да си поемеш риска...когато банките на тази страна вече не са
платежоспособни", изтъкна той.