Китай основа асоциация за редките земни елементи, което би трябвало да подпомогне развитието на региона. Правителството в Пекин продължава обаче да бъде критикувано заради провежданите политики, коментира „Би Би Си“.
Новата мярка, която се предприема от китайските власти, е въвеждането на квоти за износа на редки земни елементи. Според критиците това е довело до повишаване на цените. Миналия месец САЩ, Япония и Европейският съюз поставиха въпроса пред Световната търговска организация, с което се обявиха против въведените ограничения от страна на Китай.
В момента азиатската държава произвежда 95% от световния добив на редки земни елементи.
Този вид елементи имат особено голямо значение за производството на редица високотехнологични продукти, включително компактдискове, мобилни телефони, телевизори с плосък екран и хибридни батерии.
Асоциацията ще наброява 155 члена, включително едни от най-големите фирми, които добиват редки земни елементи.
Търговските партньори на Китай твърдят, че Пекин се опитва да се възползва от позицията си на най-големия производител на редки земни елементи, за да увеличи ползите за местната промишленост. Според тях намаляването на износа ще поддържа ниски цени за купувачите вътре в страната, докато компаниите от чужбина ще трябва да заплащат повече, за да се сдобият с желаното количество. Освен това се появиха съмнения, че тези мерки се предприемат, за да се окаже натиск международните корпорации да се преместят в Китай.
Според китайската държавна телевизия създаването на асоциацията за редки земни материали може да помогне за справянето с международните търговски спорове и разногласия. Освен това целта е и намаляване на вредите за околната среда, които са свързани с добива.