Китай инвестира 10 млрд. евро в новия инфраструктурен фонд на ЕС

13.07.2015 | 14:00
по статията работи: Георги Кусеров
Целта на Пекин е да постигне по-голямо технологично влияние в Европа
Китай инвестира 10 млрд. евро в новия инфраструктурен фонд на ЕС
Снимка: Thinkstock/Guliver

Много вероятно е Китай да направи солидна инвестиция в новия инфраструктурен фонд на Европейския съюз (ЕС), съобщават от Reuters. Според източници, близки до китайското правителство, сумата, за която се говори е между 5 и 10 млрд. евро.

Решението за сериозната инвестиция най-вероятно ще зависи от по-широка сделка, която да предостави по-голямо влияние на технологични компании от втората по големина икономика в света в Европа. 

На 29-ти юни се проведе среща на върха ЕС - Китай, по време на която се очакваше премиерът на азиатската държава Ли Къцян да обяви каква точно ще бъде сумата, която Пекин ще инвестира в новия инвестиционен фонд на ЕС. Къцян обаче само потвърди намерението на страната си за голямо вложение, но създаде и известно объркване, като заговори за отделен съвместен фонд между Европа и Китай.

Най-вероятно ще стане ясно точно с колко милиарда ще допринесе азиатската държава към новата европейска структура през септември. Очаква се да се проведе среща между заместник-председателя на Европейската комисия (ЕК) Юрки Катайнен и вицепремиера на Китай Ма Каи.

Ако Китай вложи парите си директно в фонда под формата на гаранции, това ще предизвика мултиплициращ ефект, който ще привлича още инвестиции. Правилата на фонда обаче донякъде ограничават Поднебесната империя, защото Пекин няма да има правото да избира точно в какви технологични проекти да вложи парите си.

Азиатската държава вижда огромни възможности предвид желанието на Европа да дигитализира публичните услуги и индустрията си. Основната идея на Китай ще бъде стартирането на иновативни технологични проекти, които ще са част от по-широкия план за съвместна търговия между Азия и Европа.

Китайските технологични гиганти ще се включат в изграждането на следващото ниво мобилна технология – 5G. Тя ще позволява видео файл, с продължителност от един час, да бъде свалян за около шест секунди. Очаква се китайските инвестиции в европейската дигитална инфраструктура да се случват през съвместни начинания и публично-частни партньорства.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...