Китай няма притеснения от намаления внос на американска соя

11.07.2018 | 13:00
по статията работи: econ.bg
През изминалите 20 години 85% от ръста на търговията със соя в света се дължи на вноса на Китай. В бъдеще вътрешното търсене ще продължи да бъде основен източник за увеличение на търговията със соя
Китай няма притеснения от намаления внос на американска соя
Снимка: под лиценза на creative commons

От 6-ти юли САЩ започнаха да облагат с 25% мита вносни китайски стоки на стойност 34 милиарда щатски долара. В отговор на това Китай обложи с 25% мита соя и други стоки, внасяни от САЩ. Икономистът Уан Ляоуей от Информационния център за зърнени храни заяви, че търговската война, започната от САЩ ще промени световната търговия със соя. Той обаче изрази увереност, че Китай е способен да се справи с намаления вноса на американска соя.

Уан Ляоуей каза, че заради китайско-американския търговски спор Пекин ще облага с 25% мито внасяната от САЩ соя, което ще доведе до увеличаване на цената ѝ. Американската соя ще загуби конкурентоспособността си на китайския пазар, а структурата на търговията със соя в света ще се промени. „Ако цената на американската соя е по-висока например от бразилската, китайските компании вероятно няма да внасят от там а ще се насочат към Бразилия и Аржентина. Логистиката се променя" посочи той.

Китай е най-големият пазар за соя в света. През 2017 г. износът на този продукт е бил 1/3 от производството на соя в САЩ. През последни дни притеснението за бъдещето на износа доведе до намаляване в голям размер на цената на американска соя, от които производителите ще понесат сериозни щети. Уан Ляоуей казва, че Китай може чрез увеличаване на производство вътре в страната и диверсифициране на вноса да задоволи пазарното търсене.

През изминалите 20 години 85% от ръста на търговията със соя в света се дължи на вноса на Китай. В бъдеще вътрешното търсене ще продължи да бъде основен източник за увеличение на търговията със соя. Ако САЩ продължат с търговската война, местните производители на соя няма да реализират печалби от увеличаването на търговията в световен план.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...