Китай отчита неочакван търговски дефицит през март тази година. Вносът е нараснал повече от очакваното след засилено търсене на стоки като мед и петрол. Анализаторите смятат, че дефицитът може да е сигнал, че вътрешното търсене се е увеличило. Това от своя страна означава, че опитите на Китай да смени модела на експортно ориентирания си икономически растеж, е проработил, съобщава “Би Би Си”.
Вносът е нараснал с 14% спрямо година по-рано, докато анализаторите очакваха само 5% увеличение. Износът е нараснал само с 10%, което води до дефицит от 884 млн. долара. През февруари 2013 г. е отчетен излишък в размер на 15.3 млрд. долара.
През последните години Китай разчита в голяма степен на износа и инвестиционните разходи за поддържане на силните темпове на растеж. Тъй като икономическият растеж в ключовите за страната пазари като САЩ и Европа се забавя, това рефлектира и върху износът на Китай, който естествено също отслабва.
В дългосрочен план, Пекин заявява, че иска да увеличи вътрешното търсене и да стимулира вноса, да намали зависимостта си от износа и да постигне по-устойчив растеж.
Хайбин Чжу, главен икономист във финансовата компания JPMorgan в Хонг Конг, коментира, че данните за март говорят за това, че " този цикъл вероятно се придвижва към повратен момент". "Ако вътрешното търсене се окаже по-силно от очакваното, то това определено е положително за икономическите перспективи", добавя той.