Китайският износ се понижи за пореден месец през август, тъй като слабото външно търсене и глобалната несигурност продължават да се отразяват негативно върху втората по сила световна икономика, но в същото време вносът нарасна за пръв път от близо две години насам, което е позитивен знак за вътрешното търсене и потребление.
Експортът на Китай, деноминиран в американски долари, се сви през август с 2,8% на годишна база след спад с 4,4% през юли и очаквания за по-солидно понижение с 4 на сто, показват данни на Генералната митническа администрация. Въпреки малко по-добрите от прогнозите данни, това представлява влошаване на китайския износ за тринадесети от последните четиринадесет месеца и е поредно доказателство, че икономиката на страната продължава да страда в значителна степен от глобалното икономическо забавяне и несигурност.
В същото време вносът в Китай нарасна през август с 1,5% на годишна база след спад с цели 12,5% през юли и прогноза за спад с 5,4 на сто. Това представлява първо подобрение на китайския внос от 22 месец насам и е сякаш позитивен знак за водената от властите в Пекин политика, целяща икономически растеж, базиран на вътрешното търсене и потребление. Растежът на вноса обаче може би се дължи в голяма степен на по-високите цени на суровините в последно време, а не на ускоряване на вътрешното потребление.
Изненадващото нарастване на вноса доведе до свиване на търговския излишък на Китай през август до 52,05 млрд. долара от шестмесечен връх от 52,31 млрд. долара през юли при средни прогнози за позитивен търговски баланс в размер на около 58,85 млрд. долара.
Търговският излишък, деноминиран в местната китайска валута, обаче нарасна през август до 346 млрд. юана от 342,8 милиарда през юли и при прогноза за 373 милиарда, благодарение на повишение на износа с 5,9% на годишна база (след растеж с 2,9% през юли и прогноза за повишение с 2,9%) с оглед на позитивния ефект върху експорта от обезценяващия се китайски юан с около 7% на годишна база.
В същото време "евтиният" юан оскъпи вноса, но въпреки това той нарасна с 10,8% на годишна база (след спад с 5,7% през юли и прогноза за повишение с 0,7%).