Китай поставя таргет пред икономическия растеж от до 7% през 2016 г.

07.03.2016 | 10:44
по статията работи: Даниел Василев
Паричното предлагане ще продължи да се увеличава, а реформите ще останат на заден план
Китай поставя таргет пред икономическия растеж от до 7% през 2016 г.
Снимка: Guliver/Getty Images

Управляващата комунистическа партия в Китай даде ясни индикации, че ще се съсредоточи върху икономическия растеж вместо върху реформите в стопанството. По време на Националния народен конгрес, на който ще се одобри следващата петилетка, партийните делегати посочиха, че таргетът на растежа ще е между 6,5 и 7% на годишна основа през настоящата година. Освен това става ясно, че партията ще се старае да го постигне, без да надуе дългов или фондов балон в процеса на инжектиране на нови пари в икономиката, предаде Wall Street Journal.

Други мерки за покачване на благосъстоянието включват редуциране на данъчното бреме за компаниите. Целта на новата мярка е да се даде възможност на компаниите в страната да разполагат с повече средства за инвестиции, обяви премиера на Китай Ли Кецян.

По време на конгреса от партията за пръв път обявиха конкретния общ размер на социалните разходи, които ще се използват като начин за подпомагане на паричната политика на централната банка. Индикаторът включва банковите заеми, както и небанковото кредитиране в икономиката. При предишни партийни конференции просто се посочваше, че социалното финансиране ще бъде поддържано на „подходящото равнище“. Освен това беше зададен и ясен таргет на паричното предлагане M2, в което се включва общото количество на парите в обращение, както и повечето банкови депозити.

И кредитирането, и индикаторът M2 се увеличиха скоростно през последните месеци в Китай. Само през последната година М2 се покачи с 13,3% на годишна основа, докато социалните кредити в икономиката нараснаха с 12,4%, сочат официалните данни. Въпреки ръста им от партията констатират, че разликата между двата процента е индикатор, че банките не са отпуснали цялото количество нови средства като кредити. През настоящата година целта и пред двата измерителя е 13%. „Правителството ще се опита да разкрие къде отиват парите и дали кредитът се използва за стимулиране на реалната икономика“, коментира представителят на централната банка Шенг Сонгченг.

Политиката на увеличаване на паричното предлагане доведе до ръст от 14% на М2 през януари тази година спрямо януари 2015 г., но анализаторите посочват, че „заливането“ на капиталовите пазари с ликвидност ще бъде внимателно наблюдавано от Народната банка на Китай. „Ние съблюдаваме внимателно финансовите рискове, които идват от увеличаването на паричното предлагане“, коментира Фу Юнинг, председател на China Resources Holdings.

В резултат на увеличаването на кредитирането финансовите задължения на компаниите в страната нараснаха до 160% от брутния вътрешен продукт през 2015 г. спрямо 98% през 2008 г., сочат изчисленията на Standard & Poor’s Financial Services LLC. За сравнение, дълговете на американските компании възлизат на 70% от БВП на САЩ.

Същевременно по време на конгреса от партията признаха, че някои от опитите им за ударно рестартиране на икономиката са дали засечка и не са успели да постигнат целеното покачване на ключовите отрасли на стопанството. Опитите им за стимулиране на кредитирането за предприемачите в конкретни отрасли на икономиката към момента се оказват не особено успешни, а разхлабената парична политика заплашва да надуе нови балони в икономиката.

Голяма част от икономическия растеж на Китай през последните две десетилетия се дължеше на правителствените разходи и емитирането на нов дълг. Тревогите относно обслужването му се засилиха със забавянето на икономиката през миналата година.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...