Китай остава страната, посочена на първо място като източник на фалшиви стоки, в доклад на Европейската комисия (ЕК). Близо 80% от внесените в общността фалшиви стоки са с произход от азиатската държава.
От данните се вижда още, че през 2016 г. в общността са влезли общо 41,3 млн. фалшиви стоки, като стойността ми се оценява на почти 673 млн. евро. Броят на фалшивите стоки се увеличава с 2%, но общо случаите, при които са засечени, намаляват с 22% - до 63,1 хил. през 2016 г.
Статистиката показва още, че България е една от страните с голям спад на вноса на фалшиви стоки - от 1,28 млн. броя до 638 хил. броя между 2015 г. и 2016 г. Това е понижение от 50 на сто. За сравнение, в Дания заловените фалшиви стоки се увеличават с 2058% - от 51 хил. до 1,1 млн.
Китай е ясен лидер с 80% от всички фалшиви стоки в общността. Има обаче държави, които са "специализирани" в отделни категории стоки. Например Сингапур е източникът на най-много фалшиви алкохоли, Иран - на дрехи, Хонконг и Китай - на мобилни телефони, техника и автомобилни части, а Индия - на медикаменти.
Най-големият дял на фалшивите стоки в ЕС се пада на цигарите - 24% от всички фалшиви стоки. Основните източници са Виетнам и Пакистан. Следват играчките (17%) и хранителните продукти (13%).
"Високото ниво на защита на интелектуалната собственост е от ключово значение за икономическия растеж и създаването на работни места", коментира комисарят по въпросите на икономиката, данъците и митническия съюз Пиер Московиси, цитиран от пресслужбата на ЕК.
Той коментира още, че фалшивите стоки са не само проблем за конкурентоспособността, но и поставят под въпрос сигурността и здравето на хората. /investor.bg/