Китай планира да сложи край на просъществувалата 9 години система за съхраняване на царевица и ще освободи цените житото на вътрешния пазар, предаде Reuters. По този начин Пекин ще редуцира получилата се дупка между стойността на житото на международните пазари и цените, на които то се търгува на вътрешния пазар във втората по големина икономика на света.
Вместо осъществяването на политика на ценови контрол, властите в страната ще преместят фокуса към субсидиране на местните производители, а освен това ще се опитат да окуражат местните фирми да закупуват китайско жито на пазарните му цени, посочват от Държавната агенция за житото на страната. Новите политики в областта на зърнопроизводството ще влязат в сила през фискалната 2016/2017 година, посочват от ведомството.
„Надяваме се, че чрез новата реформа пазарът ще започне да играе голяма роля за формирането на цените“, изтъква директорът на Националната комисия за развитие и реформи Лиу Цяонан.
Схемата за съхраняване на царевица беше въведена с цел повишаване на приходите на селското население в страната, но тя се оказа изключително неефективна, тъй като изключително високото търсене от страна на държавата доведе до покачване на цените на местния пазар с до 50% над тези на международните пазари, което доведе до рекорден на внос на царевица и други култури заместители в Китай през 2015 г. Към момента в държавните зърнохранилища се съхраняват около 250 милиона тона царевица, което е повече от количеството, потребявано в страната за година. Същевременно качеството на запасите от жито и царевица се влошава постоянно, тъй като част от тях е на възраст над 3 години.