Генералната група за ядрена енергетика на Китай (CGN)проявява интерес към бъдещето на проекта АЕЦ "Белене" след решението на международния арбитраж в Женева. Това стана ясно след срещата на министъра на енергетиката Теменужка Петкова с представители на държавната китайска корпорация за ядрена енергетика, инициирана от китайската страна.
Петкова запозна китайската корпорация с виждането на българското правителство за изграждане на нова ядрена мощност у нас – при наличие на стратегически инвеститор, без предоставяне на държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на произведената енергия, съобщиха от МЕ. От страната на Генералната група за ядрена енергетика на Китай бе поставен и въпросът за бъдещето на проекта "Белене" след решението на международния арбитраж в Женева, съобщиха от пресцентъра на енергийното министерство.
По думите на Петкова българската страна има готовност да води разговори с потенциален инвеститор, който би проявил интерес към реализацията на проекта. Екипът на Министерството на енергетиката представи информация за параметрите на проекта "Белене", както и за вече изградената към него инфраструктура, издадените разрешителни и лицензи.
Най-голямата китайска корпорация за ядрена енергетика е държавна собственост. Основната й дейност е свързана с изграждане на ядрени електроцентрали, както и развитие на възобновяемите източници. Китайската корпорация изгражда и шест ядрени центъра за научна и развойна дейност. В момента компанията експлоатира 16 ядрени блока в Китай, други 12 блока са в процес на изграждане. Към 2015 година инсталираната мощност в ядрена енергия от корпорацията е над 17 GW.