Китайското индустриално производство и бизнес инвестиции се ускориха по-бързо от очакваното през първите два месеца на годината, което е сигнал за силен старт на годината за втората по сила световна икономика.
Индустриалното производство в Китай нарасна през януари и февруари с 6,3% спрямо първите два месеца на миналата година при очаквания за малко по-слаб растеж от 6,2% и след повишение с 6,0% през декември 2016-а, показват данни на Националното статистическо бюро. Това представлява най-добър растеж на индустрията от август миналата година насам.
Трябва да се има предвид, че китайската статистика представя този тип комбиниран данни за първите два месеца на всяка една година, за да бъде премахнат противоречивия ефект от дългата седмична почивка, свързана с честването на Лунната нова година в страната.
През периода януари – февруари дълготрайните бизнес инвестиции в Китай пък нараснаха с цели 8,9% на годишна база при осреднена прогноза за повишение с 8,2%, като това представлява солидно ускоряване на растеж на инвестициите спрямо цялата изминала година, когато те се увеличиха с едва 8,1 на сто. Силното нарастване се дължи главно на удвоен растеж на частните инвестиции спрямо 2016-а година (тяхно повишение с 6,7%), като в същото време рязкото засилване при търсенето на стомана за изграждането на нови пътища, мостове и жилища допринася за засилване на промишленото и индустриално производство.
Растежът на продажбите на дребно за същия период се забави до 9,5% на годишна база от 10,9% през декември и осреднена прогноза за повишение с 10,6 на сто. Продажбите на жилища обаче нараснаха с цели 25,1% спрямо първите два месеца на предходната година и представлява най-солиден ръст от седем години насам.
Днешните добри данни предполагат, че икономическото възстановяване на Китай започва да набира скорост в началото на годината, като някои икономисти вече прогнозират ускоряване на растежа на БВП през първото тримесечие до 7% от 6,8% през последните три месеца на 2016-а година. В същото време обаче те не са убедени, че това солидно темпо на растеж ще остане устойчиво с течение на времето с оглед на предприеманите от Централната банка на Китай мерки за затягане на кредитната експанзия и поради притеснения сред китайските износители, свързани със засилващия се американски протекционизъм при администрацията на новия президент Доналд Тръмп.
Трябва да се има предвид, че преди време властите в Пекин намалиха своите прогнози за растежа на китайската икономика през 2017-а година до 6,5% от 6,7% през миналата година, когато беше отчетено нейното най-слабо представяне от 26 години насам.
Според местни медии, Тръмп планира да се срещне с китайския президент Си Цзинпин през следващия месец, като неговата администрация може да се опита да успокои отношенията с втората по сила световна икономика, които пострадаха сериозно по време на американската предизборна кампания. Тогава (преди изборите в САЩ през миналия ноември) Доналд Тръмп заплаши да обяви Китай за "валутен манипулатор" и да наложи огромни данъчни тарифи за вноса в САЩ на китайския стоки.